Bal wszystkich świętych

Beata Malec-Suwara

publikacja 30.10.2015 13:16

Św. Łucja i św. Zuzanna, św. Jadwiga i św. Piotr, św. Jan Paweł II i św. Franciszek, św. król Ludwik i św. Agnieszka - wszyscy spotkali się w przedszkolu ss. józefitek w Tarnowie.

Bal stał się okazją, by przybliżyć dzieciom życiorysy świętych Bal stał się okazją, by przybliżyć dzieciom życiorysy świętych
Beata Malec-Suwara /Foto Gość

„Każdy może być Świętym” pod takim hasłem w Przedszkolu Niepublicznym Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa w Tarnowie 30 października odbył się „Bal wszystkich świętych”. Dzieci przyszły do przedszkola przebrane za wybranego przez siebie świętego.

- Jest to radosne święto, które stwarza okazję, by przybliżać dzieciom świętych i błogosławionych bohaterów, z którymi watro się utożsamiać - mówi s. M. Rafaela Fryc, dyrektorka przedszkola.

- Przygotowując się to tego wydarzenia, nauczyciele przedstawiali dzieciom w przedszkolu krótkie opowiadania czy życiorysy świętych. Dzieci same mogły zauważyć, że z tych historii można wyczytać wspaniałe rzeczy, przygody czy interesujące wydarzenia. Dzieci dostrzegały że święci byli ludźmi takimi jak my, też borykali się ze słabościami czy trudnościami. Ale swoją nieprzeciętną walką ze złem, słabością, ale również otrzymanymi charyzmatami i talentami przybliżali się do Boga - dodaje s. Rafaela.

W przygotowania do balu angażują się także rodzice. To oni wraz z dziećmi przygotowują strój świętego.

Bal wszystkich świętych rozpoczął się w kaplicy domu prowincjalnego ss. józefitek w Tarnowie. Tam, wzywając orędownictwa wszystkich świętych, dzieci wraz z opiekunkami prosiły o wstawiennictwo u Boga. Następnie wszyscy w korowodzie przeszli na salę, gdzie św. Teresa z Lisieux przywitała pozostałych świętych. Bal nie mógłby się odbyć bez tańców i zabaw, więc i ich nie zabrakło. Każde dziecko otrzymało przepustkę na bal w postaci chmurki, na której zbierało punkty w zawodach do świętości. Chmurka symbolizowała niebo, do którego zdążamy wszyscy.

Dzieci przebrane na balu to: archanioły, anioły, Maryja, św. Łucja, św. Jadwiga, św. Piotr, św. Jan Paweł II, św. Franciszek, w. Dominik Savio, bł. Jose, św. król Ludwik, św. Faustyna, św. Kamil, św. Agnieszka, św. Joanna D’Arc i inni.