Pielgrzym, czyli każdy

ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 30.11.2015 10:02

Cztery żywioły, cztery sanktuaria, naddunajecka ziemia zostały złączone słowem i muzyką oratorium "Peregrinus".

Solistki na tle chóru i orkiestry Solistki na tle chóru i orkiestry
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W Porąbce Uszewskiej w kościele pw. św. Andrzeja oraz w Zakliczynie w kościele pw. św. Idziego miała miejsce premierowe wykonanie oratorium „Peregrinus”.

Przed publicznością zaprezentowały się solistki Magda Niedbała, Ewelina Sybilska, Anna Wilk, Jurkowski Chór Kameralny, chór i orkiestra uczniów i nauczycieli szkoły muzycznej I stopnia w Domosławicach razem z filiami w Porąbce Uszewskiej, Dobrocieszu i Gromniku. Narratorem był Jacek Wojnicki, a na organach zagrała Iwona Karwacka.

Ponad dwustuosobowy zespół zagrał i wyśpiewał oratorium, do którego libretto napisał Ryszard Jan Ostrowski, a muzykę skomponował Dariusz Swoszowski.

– Pomysł oratorium zrodził się po obejrzeniu obrazów czterech żywiołów autorstwa pana Ostrowskiego. Samo oratorium składa się więc z czterech części nawiązujących do czterech żywiołów powietrza, wody, ziemi i ognia. „Peregrinus” jest też opowieścią o czterech sanktuariach maryjnych Tuchowie, Odporyszowie, Domosławicach, Jamnej. Mówi również o Zakliczynie. Wykorzystaliśmy też motyw wiecznego wędrowca – everymana, który jest obrazem każdego z nas. Pielgrzymujemy jedynie przez ten świat, jesteśmy przechodniami – mówi Dariusz Swoszowski, kompozytor.

Czy Ziemia Zakliczyńska jest warta oratorium? – Każda ziemia warta jest oratorium, ponieważ każdą ziemię ktoś kocha, ktoś do niej chce wracać. Myślę, że Polacy są przywiązani do sanktuariów maryjnych, co widać także u nas. Chcieliśmy poruszyć, zainteresować ludzi, zwłaszcza młodych, żeby przypatrzyli się lokalnemu bogactwu kultury, wiary, żeby zapoznali się z miejscami, o których mówi oratorium – dodaje Ryszard Jan Ostrowski, autor libretta.

Przygotowanie tak znaczącej formy muzycznej wymagało od wykonawców wielu godzin ćwiczeń i prób. – Dwa miesiące ciężkiej pracy, w każdą sobotę po cztery godziny w szkole w Domosławicach. Nie spodziewaliśmy się, że damy tak radę zagrać – cieszy się Ola grająca na wiolonczeli.

Oratorium „Peregrinus” w głównej mierze przygotowała szkoła muzyczna w Domosławicach. – Kolejne wykonanie będzie w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach 15 stycznia. Szkoła ma za sobą wykonania wielu form muzycznych – kantaty, suity, teraz oratorium. Teraz chyba czas na mszę – uśmiecha się dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkola w Domosławicach.