Oni wiedzą, jak dyskutować

bs

publikacja 02.01.2016 21:40

III LO z Tarnowa pokonało w turnieju debat oksfordzkich w Krakowie mistrzów Polski 2015 i 2014 roku. W finale zwyciężyli z Zespołem Szkół nr 1 w Bochni.

Szymon Leśniak (od lewej), Miłosz Piasecki, Maciej Wierzchowiec i Mikołaj Turski - zwycięska drużyna z III LO w Tarnowie Szymon Leśniak (od lewej), Miłosz Piasecki, Maciej Wierzchowiec i Mikołaj Turski - zwycięska drużyna z III LO w Tarnowie
arch. Tarnowskiego Gościa

- Naszym celem było zwycięstwo, ponieważ braliśmy już wcześniej udział w podobnych przedsięwzięciach i wiedzieliśmy, na co nas stać - mówi Maciej Wierzchowiec, jeden z reprezentantów drużyny.

Jak twierdzi, mieli szczęście do tez w poszczególnych rundach, ponieważ interesują się zagadnieniami społecznymi i politycznymi. Finałowa teza, w której pokonali Zespół Szkół nr 1 w Bochni, brzmiała: „Stany Zjednoczone są najważniejszym sojusznikiem Polski”.

Wygrana nie przyszła łatwo, tarnowska drużyna bowiem rywalizowała z mistrzami Polski 2014 i 2015 roku. Skoro jednak ich pokonała, ma duże szanse, by zająć ten tytuł. To z kolei dopiero się okaże podczas eliminacji MPDO 2016, które odbędą się w marcu i kwietniu w Poznaniu. Póki co są mistrzami Małopolski.

Konkurs debat oksfordzkich Regionalnych Ośrodków Debat Międzynarodowych w Krakowie organizowany był już po raz trzeci i cieszy się rosnącym zainteresowaniem małopolskich szkół. Konkurs otrzymał honorowy patronat Małopolskiego Kuratorium Oświaty.