Szpik dla strażaka

ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 09.02.2016 09:53

21 lutego w Pogórskiej Woli, Szynwałdzie i Skrzyszowie odbędą się akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.

Michał z żoną Kasią Michał z żoną Kasią
Materiały organizatora

Akcje są organizowane dla Michała Okrzesy, mieszkańca Pogórskiej Woli. Pod koniec 2015 roku zachorował na ostrą białaczkę szpikową.

– To był straszny cios dla niego i jego żony Kasi. Michał pracował jako kierowca. Był też strażakiem ochotnikiem, zawsze gotowym do pomocy. Jego pasją są sporty motorowe – mówią o Michale organizatorzy akcji z fundacji DKMS Polska.

Teraz jedynym ratunkiem, żeby Michał powrócił do zdrowia i swojej rodziny jest przeszczep szpiku bądź komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

– Szansą na znalezienie dawcy dla Michała i innych jest organizacja akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Im więcej osób będzie zarejestrowanych, tym większe są szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego dla osób potrzebujących przeszczepienia – dodają organizatorzy.

– Niestety część ludzi nadal wierzy w mity, że oddanie szpiku boli i wiąże się z jakimś zagrożeniem dla ich zdrowia. Dlatego najważniejsze jest uświadomienie ludziom, jak wygląda moja choroba i jak każdy potencjalny dawca jest ważny dla mnie i innych pacjentów – mówi Michał.

Kto może zostać dawcą? – Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg i bez dużej nadwagi. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka lub 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL – informują organizatorzy akcji.

O szczegółach akcji czytaj na następnej stronie.

Fundacja DKMS Polska pokrywa koszt rejestracji potencjalnego dawcy, który wynosi obecnie 250 zł.  Aby wesprzeć finansowo fundację i pomóc jej pokryć częściowo koszty rejestracji dawców zarejestrowanych na tych akcjach można przekazać darowiznę na nr konta: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669 z dopiskiem: MOP003

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się 21 lutego 2016

Godzina:  9.00 – 15.00

  • Miejsce:   Ochotnicza Straż Pożarna
  • Adres:      Pogórska Wola 78A

Godzina:  10.00 – 16.00

  • Miejsce:   Ochotnicza Straż Pożarna
  • Adres:      Szynwałd 8A

Godzina:  10.00 – 16.00

  • Miejsce:   Placówka Wsparcia Dziennego
  • Adres:      Skrzyszów 2

Więcej informacji udziela Ewa Nawrot,
Koordynator ds. Rekrutacji Dawców
Fundacja DKMS Polska
Tel.: +48 22 882 95 67
e-mail: ewa.nawrot@dkms.pl

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 823 000 (grudzień 2015) potencjalnych dawców szpiku, a już 2 660 (grudzień 2015) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.