Krzyż i ikona

gb

publikacja 15.02.2016 18:00

Kopie znaków Światowych Dni Młodzieży przez najbliższy miesiąc będą przebywać w parafii Ładna koło Tarnowa.

Krzyż i ikona Kopie znaków ŚDM wprowadzono uroczyście do kościoła w Ładnej Grzegorz Brożek /Foto Gość

W dekanacie Tarnów-Wschód jednym z elementów przygotowań do ŚDM jest peregrynacja kopii znaków ŚDM po parafiach dekanatu. Znaków, czyli kopii krzyża ŚDM i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Ładna jest już kolejną, piątą z kolei parafią, która podejmuje znaki. Są one w czasie czuwania uroczyście wprowadzane do kościoła i przez miesiąc towarzyszą codziennej modlitwie całej wspólnoty parafialnej.

- Przekazanie relikwii jest dla nas okazją do kolejnego dekanalnego spotkania młodzieży. Wędrujemy po dekanacie z młodymi, poznają się nawzajem, budują wspólnotę - mówi ks. Grzegorz Sroka, dekanalny duszpasterz młodzieży. Znaki zostają w parafii na 30 dni. - Chcemy, by Jezus i Maryja towarzyszyli nam na drodze naszego parafialnego przygotowania do ŚDM, przygotowania zarówno młodzieży, jak i dorosłych - mówi ks. Wojciech Jurkowski, proboszcz parafii w Ładnej.

Peregrynacja jest sposobem na promocję ŚDM. Są w kościele, rzucają się w oczy, intrygują, zachęcają do stawiania pytań, także zachęcają duszpasterzy, żeby powiedzieć coś o ich obecności na kazaniu, nawiązać do zbliżających się wydarzeń, zaprosić do współpracy.

- Peregrynacja jest fajna dla młodzieży, bo jest okazją spotkania, lepszego poznania się tych, którzy aktywnie formują się w parafiach dekanatu. Ale też zapraszamy zawsze na takie wydarzenie innych naszych rówieśników, którzy dotąd stoją z boku - mówi Mariola Lazarowicz z grupy młodzieżowej z Ładnej.

- Rozmawiamy ze sobą na co dzień, w szkole, w środowisku i może nie zawsze w grupach są tłumy, jednak wielu młodych deklaruje chęć wyjazdu do Krakowa - dodaje Patryk Augustyn z Ładnej.