Dar miłosierdzia

gb

publikacja 20.02.2016 10:20

Temat miłosierdzia jest z całą pewnością zagadnieniem centralnym dla teologii XXI wieku - mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Dar miłosierdzia Jeden z referatów wygłosiła poseł Anna Czech, z której inicjatywy powstaje w Tarnowie hospicjum Grzegorz Brożek /Foto Gość

W Tarnowie odbyła się konferencja naukowa zatytułowana „Miłosierdzie Boga”. Sesję zorganizował Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

- W bulli papież Franciszek pisze, żeby w tym Roku Miłosierdzia zwrócić uwagę na teologię, co wydaje się słuszne, bo czasami kwestia miłosierdzia w praktyce jest bagatelizowana, banalizowana, w takim znaczeniu, że uważa się, że skoro Bóg jest miłosierny to wszystko wolno i grzech się nie liczy. Naprawdę jednak miłosierdzie ukazuje wielkość grzechu - mówił ks. prof. Janusz Królikowski, dziekan Wydziału.

Jego zdaniem, z drugiej strony mamy czasem do czynienia z przeciwstawieniem, które robią nawet wprawni teologowie, że skoro nieskończone jest miłosierdzie Boga, to czy jest piekło?

- Tu jest napięcie teologiczne. Tego tematu akurat nie podejmujemy, ale trzeba w refleksji i to mieć na względzie. Poza teologią dyskutujemy o wielu praktycznych aspektach Roku Miłosierdzia - tłumaczył mówi ks. prof. Królikowski.

- Miłosierdzie: to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie. Miłosierdzie: jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy patrzy on szczerymi oczami na swojego brata, którego spotyka na drodze życia. Miłosierdzie: to droga, która łączy Boga z człowiekiem, ponieważ otwiera serce na nadzieję bycia kochanym na zawsze, pomimo ograniczeń naszego grzechu - pisał papież Franciszek w bulli „Misericordie vultus”.

Sesja rozpoczęła się Koronką do Bożego Miłosierdzia w seminaryjnej kaplicy. Po niej w auli WSD w Tarnowie rozpoczęła się sesja, a w jej trakcje słowo wstępne wygłosił bp Andrzej Jeż, a kolejne referaty ks. prof. Janusz Królikowski (Miłosierdzie Boże między teologią i pobożnością), dr Joanna Jaromin z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego (Kontekst biblijny tajemnicy Miłosierdzia Bożego. Miłosierdzie - sprawiedliwość), ks. dr Krzysztof Bułat (Kult Serca Jezusowego i kult Miłosierdzia Bożego: podobieństwa i różnice) oraz poseł na Sejm RP Anna Czech (Po stronie miłosierdzia w Tarnowie).

Po przerwie refleksję kontynuowali ks. dr hab. Robert Kantor, (Obowiązujące przepisy prawne dotyczące odpustów w Kościele katolickim) oraz o. prof. PWT, dr hab. Paweł Warchoł OFMConv z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie (Jak dzisiaj głosić miłosierdzie Boże?).