Na wzór rzymski

ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 23.02.2016 15:57

22 lutego, w święto katedry św. Piotra Apostoła, swój jubileusz w Roku Miłosierdzia przeżywała razem z papieżem Franciszkiem Kuria Rzymska.

Ucałowanie krzyża przed przekroczeniem Bramy Miłosierdzia Ucałowanie krzyża przed przekroczeniem Bramy Miłosierdzia
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

– Naśladując dobry przykład, który idzie z góry, Kuria Diecezjalna w Tarnowie postanowiła także przeżyć w Roku Miłosierdzia swój dzień jubileuszu. Zaraz po święcie katedry św. Piotra i po jubileuszu Kurii Rzymskiej, we wtorek 23 lutego, Tarnowska Kuria Diecezjalna pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża udała się w pielgrzymce do sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach – mówi ks. prał. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego tarnowskiej kurii.

Biskupi, księża, siostry zakonne i świeccy pracownicy zgromadzili się najpierw na ciężkowickim rynku, skąd w procesji wyruszyli do sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego. Dzień jubileuszu Kurii Tarnowskiej rozpoczął się już wcześniej wspólną modlitwą i biskupim błogosławieństwem w kaplicy seminarium duchownego o 9.00.

W Ciężkowicach przed Bramą Miłosierdzia pielgrzymów powitał kustosz sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego ks. prał. Jan Zając. Duszpasterz odmówił specjalne modlitwy i pokropił wszystkich wodą święconą. Kurialiści pod przewodnictwem biskupów przeszli następnie przez Bramę Miłosierdzia.

W kościele pielgrzymi poznali krótką historię obrazu Pana Jezusa „Ecce Homo” czczonego w ciężkowickim sanktuarium. Przedstawił ją ks. Jan Zając. Następnie wysłuchali sprawozdania ks. dr. Jana Bartoszka z uroczystości posłania misjonarzy miłosierdzia przez papieża Franciszka. Ks. Bartoszek otrzymał od ojca św. władzę odpuszczania grzechów zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej w czasie trwania Roku Miłosierdzia.

O tajemnicy Bożego miłosierdzia mówił w konferencji ascetycznej ks. dr Grzegorz Lechowicz, diecezjalny ojciec duchowny kapłanów. Po konferencji uczestnicy pielgrzymki adorowali w ciszy Najświętszy Sakrament. Adorację zakończyło odmówienie koronki do Bożego Miłosierdzia.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Andrzej Jeż. Sprawowali ją bp Władysław Bobowski, bp Stanisław Salaterski oraz bp Leszek Leszkiewicz. Na Mszę św. przyszło również wielu wiernych z ciężkowickiej parafii.

– Praca bez Boga, bez łaski uświęcającej w sercu, chociażby przynosiła wyniki i niezwykłe rezultaty, jest Kościołowi niepotrzebna. I odwrotnie, praca dla Kościoła wypływająca z życia zjednoczonego z Bogiem, wykonywana w stanie łaski uświęcającej, buduje Kościół – mówił pod adresem kurialistów bp Leszkiewicz w homilii podczas Eucharystii. Biskup zachęcał księży, siostry zakonne i świeckich, by dobrze przeżywali każdą spowiedź, potrafili stanąć przed Bogiem w prawdzie, która z jednej strony pokazuje grzechy, z drugiej lekarstwo, czyli Boże miłosierdzie.

Wszyscy uczestnicy pielgrzymki odmówili na koniec modlitwę jubileuszową. Otrzymali też obrazki z Panem Jezusem Miłosiernym oraz pamiątkowe pozdrowienie papieża Franciszka na czas roku jubileuszowego.