Będzie u nas cały świat

gb

publikacja 17.03.2016 13:00

Do Światowych Dni Młodzieży pozostało zaledwie 130 dni. Jesteśmy gotowi!

Będzie u nas cały świat Odpowiedzialni za różne kwestie związane z Tygodniem Misyjnym omówili stan przygotowań do ŚDM Grzegorz Brożek /Foto Gość

Stanowi przygotowań do Tygodnia Misyjnego i krakowskiego spotkania z Franciszkiem była poświęcona konferencja prasowa zorganizowana 17 marca  w Sali Lustrzanej w Tarnowie.

Jak informuje Marta Wideł z diecezjalnego biura ŚDM będzie u nas cały świat. – Mamy zainteresowanie i rezerwacje młodych ludzi z Ameryki Północnej, Środkowej, Południowej, z Azji, Afryki. Będzie cały świat – mówi. Diecezja jest gotowa przyjąć 16 tys. pielgrzymów. Będzie ich mniej. – Obecnie potwierdzonych mamy 7,5 tys. młodych, którzy przyjadą na Tydzień Misyjny, rezerwację ma 9,5 tys – dodaje Marta Wideł. Prawdopodobnie ostateczna liczba pątników może zamknąć się w 10 tysiącach.

W czasie ich pobytu w diecezji będą ich wspierać wolontariusze. – Będą bardzo potrzebni w parafiach, ale też w czasie spotkania w Starym Sączu. Dziś animatorów różnego szczebla i wolontariuszy mamy łącznie 3,5 tys. – informuje Anna Szczepanek z sekcji wolontariatu diecezjalnego biura ŚDM. Cały czas poszukiwani i rejestrowani są także tłumacze. Podstawowym językiem w komunikacji wg deklaracji pielgrzymów i gospodarzy będzie angielski. 

Logistyka transportu koncentruje się na 2 kwestiach. – Przewiezienia około 15 tys. młodych ludzi do Starego Sącza, na spotkanie w czasie Tygodnia Misyjnego i zapewnienie uczestnikom dojazdu do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Poważne uzgodnienia zapadły już w tym względzie ze spółką PKP Przewozy Regionalne – mówi Marcin Lewandowski, odpowiadający za transport w diecezjalnym biurze.

Tarnów cieszy się na przyjazd młodzieży z całego świata dostrzegając w tym dużą szansę promocji. – Jednak pracujemy nad 3 kwestiami. Udziałem młodzieży tarnowskiej w spotkaniu z papieżem i udziałem ich we wszelkich innych wydarzeniach ŚDM. Jestem po spotkaniu z proboszczami miasta i zadeklarowałem wszelkie wsparcie tej kwestii. Druga rzecz to dołożymy wszelkich starań, by być dobrym gospodarzem, ugościć tych, którzy do nas przyjadą, pokazać się jako miasto gościnne i otwarte. Trzecia kwestia to bycie sąsiadem Krakowa. Na nas w związku z tym, co tam się będzie działo także spoczywają konkretne wyzwania, którym sprostamy – zapewnia Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

O bezpieczeństwo będzie troszczyć się Policja. – Jesteśmy przygotowani – informuje komendant miejski Policji w Tarnowie Mirosław Moryl. Policja będzie strzec porządku i bezpieczeństwa w mieście, będzie również dokładać wszelkich starań, by minimalizować utrudnienia komunikacyjne. Wreszcie weźmie także udział w zabezpieczeniu spotkania w Krakowie. – Natomiast możemy być spokojni i czuć się bezpiecznie, gdyż ryzyko wystąpienia poważnych zagrożeń dla zdrowia i życia jest minimalne – dodaje podinspektor Mirosław Moryl.