Bienvenue à Brzezna!

Beata Malec-Suwara

publikacja 14.04.2016 10:50

Choć jeszcze nie wiedzą, kto przyjedzie do nich na Tydzień Misyjny, wzięli się za naukę języka francuskiego. To podstawowy język dla 200 mln ludzi na świecie.

Młodzi z Brzeznej są gotowi na przyjazd pielgrzymów ŚDM Młodzi z Brzeznej są gotowi na przyjazd pielgrzymów ŚDM
Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Lekcje języka francuskiego w Brzeznej odbywają się w domu parafialnym raz w tygodniu, prowadzi je Ania Monica, uczennica II klasy liceum.

- Jest wybitnie zdolna językowo. Zna angielski, francuski i włoski - mówi ks. Mariusz Wegrzyn, wikary w Brzeznej i opiekun miejscowej młodzieży.

Pomysł na językowe lekcje wyszedł od niej samej. - Ania zaproponowała je, kiedy jechaliśmy na Synaj w Mielcu. To dobrze, że młodzi przejmują inicjatywę i sami chcą coś zrobić, czym mogą się podzielić z resztą - dodaje ks. Mariusz.

Na naukę języka przychodzą nie tylko młodzi, ale i ci, którzy zdeklarowali się przyjąć pielgrzymów pod swój dach. Uczą się prostych, podstawowych zwrotów i zdań, które mogą się przydać podczas codziennych kontaktów z pielgrzymami. Ania przygotowuje ściągi z rozmówkami, uwzględniając w nich zapis fonetyczny.

Tu wyraźnie Światowe Dni Młodzieży ożywiły lokalną młodzież. - Już na ostatni wyjazd na Synaj do Tarnowa młodzi sami zorganizowali autobus, prowadzili zapisy - chwali swoich katecheta. Zresztą chętnie wyjeżdżają na tego rodzaju spotkania. Zawsze ponad 50 osób.

W najnowszym papierowym wydaniu tarnowskiego "Gościa Niedzielnego" można przeczytać więcej o młodych z Brzeznej, o muzykach, wolontariuszach i o tym, co młodzież pokaże pielgrzymom.

Zobacz filmik, jaki przygotowali:

Brzezna zaprasza na Światowe Dni Młodzieży 2016
ŚDM Brzezna