Apogeum

ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 30.04.2016 22:28

Binczarowa ma za sobą 650 lat istnienia. Godnie uczciła swój jubileusz.

Bp Jeż błogosławi pamiątkowy kamień ufundowany z okazji jubileuszu wsi i 1050. rocznicy chrztu Polski. W tle nowy wóz strażacki miejscowej OSP Bp Jeż błogosławi pamiątkowy kamień ufundowany z okazji jubileuszu wsi i 1050. rocznicy chrztu Polski. W tle nowy wóz strażacki miejscowej OSP
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Bp Andrzej Jeż przewodniczył Mszy św. obok kościoła pw. św. Stanisława BM w Binczarowej na zakończenie jubileuszu 650-lecia istnienia miejscowości. W Eucharystii, koncelebrowanej przez wielu kapłanów uczestniczyli tłumnie mieszkańcy Binczarowej, parlamentarzyści, samorządowcy, strażacy. Podczas Mszy św. bp Jeż poświęcił nowy sztandar Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Binczarowej.

Na pamiątkę jubileuszu oraz 1050. rocznicy chrztu Polski binczarowianie ufundowali pamiątkowy kamień z inskrypcją upamiętniającą dwa wielkiej jubileusze. Kamień pobłogosławił również biskup tarnowski.

Ostatnim akcentem zamknięcia uroczystości jubileuszowych było błogosławieństwo wozu strażackiego, który Binczarowa otrzymała i doposażyła dzięki pomocy wójta gminy Grybów oraz ofiar prywatnych sponsorów.

Historia Binczarowej wywodzi się od króla Kazimierza Wielkiego. 11 maja 1365 roku władca nadał w Bieczu miastu Grybów lasy na górze Jawor, dziś Jaworze. W dokumencie, znanym z wielu odpisów, wzmiankowana jest wieś Babyczareban – dziś Binczarowa. Jest to najstarsza informacja o istnieniu osady.

Uroczystości jubileuszowe trwały cały rok - rozpoczęły się 30 kwietnia 2015 roku. Czas jubileuszu wypełniły konkursy i imprezy mające jeszcze bardziej zintegrować lokalną wspólnotę. Główne uroczystości odbyły się podczas ubiegłorocznych dożynek parafialnych, a przewodniczył im bp Józef Wróbel SCJ z Lublina.

Duszpasterzami w parafii i opiekunami kościoła, dawnej cerkwi grekokatolickiej, w której czczony jest obraz Matki Bożej Binczarowskiej, są księża sercanie. Więcej o parafii, historii miejscowości i o tym, dlaczego Binczarowa jest najpiękniejsza na świecie - w wydaniu papierowym „Gościa Tarnowskiego”.