Wiara i działanie

gb

publikacja 19.05.2016 09:10

W Gródku nad Dunajcem odbyło się międzynarodowe, polsko-niemieckie seminarium Rodzin Kolpinga.

Wiara i działanie Organizatorzy i prelegenci spotkania. Pierwszy z lewej dr Marcus Demele, sekretarz generalny Międzynarodowego Dzieła Kolpinga Grzegorz Brożek /Foto Gość

Seminarium odbyło się w ramach partnerstwa polskich Rodzin Kolpinga ze Związkiem Diecezjalnym Dzieła Kolpina w Essen.

– Ono istnieje już ponad 20 lat. Współpraca polega na organizowaniu wspólnych spotkań, tych kameralnych – pomiędzy partnerskimi Rodzinami Kolpinga, i tych większych, w których uczestniczą przedstawiciele wielu Rodzin. Podczas spotkań uczymy się od siebie nawzajem, co wspiera rozwój naszych organizacji, ale także służy pogłębianiu wzajemnych relacji – mówi Robert Prusak, przewodniczący zarządu Dzieł Kolpinga w Polsce.

W kilkudniowym spotkaniu wzięło udział 100 uczestników reprezentujących 22 polskie Rodziny Wiara i działanie   Uczestnicy seminarium. Grażyna Rzepka-Płachta (w środku) jest przewodniczącą Rodziny Kolpinga w Bochni Grzegorz Brożek /Foto Gość Kolpinga. Konferencja odbyła się pod hasłem „Społeczeństwo obywatelskie dla zrównoważonego rozwoju”.

– Skupiamy się wokół zagadnień związanych z Encykliką „Laudato Si” ojca świętego Franciszka poświęconej trosce o ziemię oraz nowych Celów Zrównoważonego Rozwoju, uchwalonych przez ONZ, które ukierunkowują międzynarodową działalność rozwojową na najbliższe 15 lat – mówi Beata Harasimowicz z Fundacji Dzieł Kolpinga w Polsce, organizator spotkania.

W diecezji tarnowskiej jest kilka Rodzin Kolpinga, m.in. w Brzesku, Bochni, Porąbce Uszewskiej, Dębnie.

Rodzina jest samodzielnym stowarzyszeniem katolickim, a misją każdego z nich z nich jest troska o wiarę, o rodzinę i pracę i lokalne społeczeństwo. Patronem rodzin jest bł. Adolf Kolping. Misję realizują rodziny we właściwy każdej z nich sposób działając na rzecz środowiska i w środowisku.