Echo wołania

gb

publikacja 22.05.2016 17:10

Biskup Andrzej Jeż przewodniczył uroczystości dedykacji kościoła parafialnego pw. Ducha Świętego w Rzuchowej koło Tarnowa.

Echo wołania Biskup Andrzej w ołtarzu świątyni złożył relikwie bł. Karoliny Grzegorz Brożek /Foto Gość

Parafię utworzono 4 czerwca 1981 roku. Budowa kościoła zaczęła się rok później. – Tytuł parafii i kościoła w referendum wybrali ówczesni mieszkańcy Rzuchowej, a zatwierdził ówczesny pasterz Kościoła tarnowskiego bp Jerzy Ablewicz. Słychać w tej decyzji echo wołania Jana Pawła II z 1979 roku, z Warszawy: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!” – mówi ks. Jan Burdek, proboszcz parafii.

Pierwszym proboszczem i wraz z wiernymi budowniczym parafii był ks. Ryszard Słowik. Później wspólnocie przewodził ks. Jan Durda. Od 10 lat duszpasterzuje tu ks. Jan Burdek. Budowa kościoła zakończyła się w 1988 roku. Kościół był wówczas w surowym stanie. W górnym kościele celebracje liturgiczne odbywają się od 1996 roku. – Kiedy przyszedłem wykonaliśmy prace przy systemie ogrzewania górnego kościoła, a później zaczęliśmy projektować nastawę ołtarza głównego. Odbyło się malowanie wnętrza, wykonaliśmy mozaiki i szereg innych prac – mówi ks. Jan.

Echo wołania   Biskup Andrzej Jeż namaścił krzyżmem świętym mensę ołtarz kościoła w Rzuchowej Grzegorz Brożek /Foto Gość

- Cieszymy się, że w 35 roku istnienia wspólnoty przeżywamy uroczystość dedykacji kościoła. To jest koniec pewnego dzieła. Choć nie zdążyliśmy, mierząc zamiary na siły, wykonać witraży, to jednak wszystko poza tym mamy i cieszymy się swoim kościołem. Dziś widać, że decyzja wyodrębnienia parafii w Rzuchowej z Pleśnej była zbawienna, bo kiedy tworzono parafię liczyła tysiąc wiernych, a dziś już 1700. Parafia zdecydowanie się rozwija – opowiada Ryszard Wyka, parafianin rzuchowski i szafarz.

- Naszą liturgię wypełnia dziś radość i dziękczynienie, bo nadszedł długo przez was oczekiwany dzień, kiedy ten kościół, owoc wspólnego wysiłku zostaje dedykowany Bogu, jemu na wyłączność, jako miejsce sprawowania świętej liturgii. Cieszymy się z faktu, iż Rzuchowa, która się zmienia, bo widać wyraźnie, że Tarnów się wyludnia, a otulina Tarnowa się wzmacnia, dedykuje dziś swój kościół Bogu. Cieszę się, że ci, którzy przychodzą z zewnątrz stopniowo wchodzą w życie wspólnoty i czynią to miejsce swoją przestrzenią. Parafia i kościół jest możliwością budowania społecznej jedności miejscowości – mówił w homilii bp Andrzej Jeż.