Przypominamy peregrynację - 27 V

gb

publikacja 27.05.2016 09:00

Wierni z parafii w Buchcicach i Łękawce przeżywają dziś rocznice nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego.

Przypominamy peregrynację - 27 V Procesja do kościoła w Łękawce ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

27 maja 2014 roku obraz Jezusa Miłosiernego i relikwie św. Faustyny oraz Jana Pawła II nawiedziły parafię św. Maksymiliana Kolbego w Buchcicach. To k olejna wspólnota w dekanacie tuchowskim na szlaku peregrynacji. – Przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia przez cały rok. Dzieci pierwszokomunijne i bierzmowani złożyli na tę okazję dary: stułę i ornat. Duchowym przygotowaniem była przede wszystkim wspólnotowa modlitwa, a bezpośrednio przed nawiedzeniem rekolekcje wygłosił ks. Robert Głodowski, pracujący w miejscowości Busk w archidiecezji lwowskiej – mówi ks. proboszcz Marek Wojnarowski.

Uroczystościom powitalnym przewodniczył bp Jan Piotrowski. – Czuwaliśmy przed obrazem całymi rodzinami przez całą dobę – mówią buchciccy ministranci. Mszy św. na pożegnanie obrazu i relikwii przewodniczył ks. Zdzisław Puścizna, proboszcz w Tarnowie-Krzyżu, budowniczy kościoła w Buchcicach. – Przyjechałem razem z wami podziękować za zbliżające się trzydziestolecie parafii. Wtedy na tym miejscu, gdzie stoi kościół, rosło zboże. Ale wspólnie zaczęliśmy wznosić tę świątynię. Nikt wówczas nie przypuszczał, że przyjdzie nam gościć w jej progach słynący łaskami obraz Pana Jezusa i apostołów Jego miłosierdzia. Ta świątynia jest wyrazem waszej ofiary, pracy, trudu. Niech pięknieje, podobnie niech piękne będą zawsze wasze serca – mówił do swych byłych parafian ks. Puścizna. Z Buchcic samochód-kaplica odjechał do Piotrkowic.

Rok temu na szlaku peregrynacji obrazu Pana Jezusa z Łagiewnik oraz relikwii św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II znalazła się wspólnota w Łękawce. – Myślę, że w przeżywaniu nawiedzenia nie odróżniamy się od innych parafii. Każda wspólnota potrzebuje Bożego Miłosierdzia – mówi duszpasterz, ks. Czesław Bachula. Wspólnota przygotowywała się do nawiedzenia przez nowennę dziewięciu tygodni. – W każdą z nowennowych niedziel modliliśmy się o dobre przeżycie peregrynacji, rozważaliśmy słowo Boże pod kątem tajemnicy Miłosierdzia Bożego – dodaje ks. Bachula. Przed samym nawiedzeniem wierni uczestniczyli w rekolekcjach. Uroczystość powitania obrazu i relikwii zgromadziła całą wspólnotę na czuwaniu i modlitwie. Powitaniu przewodniczył bp Stanisław Salaterski, a razem z nim modlili się też kapłani z dekanatu Tarnów – Południe. Swą obecność i pomoc w organizacji uroczystości zaznaczyli strażacy. Dziewczęta z DSM w galowych strojach niosły białe i czerwone róże, które po powitaniu obrazu złożyły przed wizerunkiem Miłosiernego.