Odpust tuchowski - dzień siódmy

br. Adam Dudek CSsR, br. Grzegorz Pruś CSsR, gb

publikacja 08.07.2016 10:00

Bóg naszej wiary jest Bogiem Miłosierdzia, to hasło kolejnego dnia odpustu u Matki Bożej Tuchowskiej.

Po pierwszej Mszy św. o godz. 6 pielgrzymi odśpiewali Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. O godz. 8.40 modlitwy o powołania poprowadziły siostry Służebniczki Dębickie. Pierwszym kaznodzieją tego dnia odpustu był o. Marcin Klamka CSsR, który też przewodniczył Mszy Świętej o godzinie 7. 

Przed kolejną Eucharystią o powołania modliły się siostry Służebniczki Dębickie. Głównym celebransem podczas Eucharystii o godz. 9 był o. Henryk Zienkiewicz CSsR, prefekt postulatu redemptorystów w Bardzie Śląskim. Słowo Boże wygłosił ponownie o. Marcin Klamka CSsR, socjusz magistra nowicjatu.
Suma odpustowa o godz. 11.00 była czasem pielgrzymki rolników i pszczelarzy. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. prałat Zdzisław Puścizna. - Przychodzimy tu, do Matki, z tymi naszymi problemami w okresie przemian, upadku wielu autorytetów, niepewności. Jest jednak ktoś, kto nie zawiedzie, nie opuści, obdarzy miłością. To Maryja, Matka naszego Pana i nasza Matka. Ona przedstawia te prośby utrudzonego człowieka swojemu Synowi - mówił kaznodzieja. Przypomniał też słowa Jana Pawła II skierowane w Krośnie do rolników. - Dziś nadal są one aktualne. Praca na roli jest szczególnym powołaniem. Ziemia jest nasza karmicielką. Jest to jednak bardzo ciężka i absorbująca praca. Winniśmy wielką wdzięczność rolnikom - mówił ks. Puścizna.

Ważnym punktem każdego Wielkiego Odpustu Tuchowskiego jest pielgrzymka i błogosławieństwo małych dzieci. Tym razem miało to miejsce siódmego dnia odpustu o godzinie 15. Eucharystii na placu sanktuaryjnym przewodniczył o. Marcin Krupa CSsR. O oprawę muzyczną Mszy świętej zadbał zespół „Pokolenia”.

O godzinie 18 wierni zgromadzeni na placu wspólnie odśpiewali nieszpory. Modlitwie przewodniczył neoprezbiter, o. Wacław Zyskowski CSsR.  
Podczas wieczornej Eucharystii swoją pielgrzymkę do Matki Bożej Tuchowskiej przeżywali nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej. Celebransem był ks. prałat Bolesław Margański, natomiast kaznodzieją ks. Jan Bartoszek, misjonarz miłosierdzia. - Trzeba się dzielić Chrystusem i zanosić Go innym - apelował.  Eucharystia zakończyła się procesją wokół kościoła i modlitwą przy cudownym obrazie.

Siódmy dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego zakończył się koncertem Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej pod batutą pana Piotra Kucharzyka.

8 lipca do Tuchowa przybędą z pielgrzymką Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, które będą się modlić przed Najświętszym Sakramentem od godziny 8.30; kapłani diecezjalni i redemptoryści przeżywający jubileusz 25 lat kapłaństwa (godz. 11); osoby chore i niepełnosprawne, pracownicy służby zdrowia oraz pracownicy CARITAS i DPS (godz. 15); Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Kręgi Domowego Kościoła, Poradnictwo Rodzinne i małżeństwa – jubilaci (godz. 18:30). O Wieczór Maryjny zatroszczą się dzieci z Przedszkola Publicznego z Tuchowa.