Tu trzeba przypielgrzymować

Beata Malec-Suwara

publikacja 10.07.2016 08:20

W Tropiu trwa odpust ku czci pierwszych polskich świętych.

Tu trzeba przypielgrzymować Ucałowanie relikwii św. Świerada. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

W sobotę 9 lipca rozpoczął się w Tropiu odpust ku czci świętych Andrzeja Świerada i Benedykta. - Św. Świerad to pierwszy polski święty - przypomina ks. Andrzej Piórek, miejscowy proboszcz i kustosz sanktuarium. Główna uroczystość odpustowa odbywa się dziś, w niedzielę 10 lipca. Mszy św. w pustelni św. Świerada przewodniczył będzie bp Władysław Bobowski, pochodzący z parafii Tropie.

Z kolei głównym celebransem sobotniej Eucharystii był ks. Krzysztof Orzeł, wicedyrektor radia RDN Małopolska. W homilii nawiązał do wizyty św. Jana Pawła II, kiedy jako metropolita krakowski odwiedził Tropie z racji milenium chrztu Polski, dokładnie 50 lat temu. "Tu trzeba przypielgrzymować i na tym miejscu uklęknąć" - mówił wtedy kard. Karol Wojtyła, wskazując na miejsce jako jedno z korzeni siły wówczas tysiącletniej religii chrześcijańskiej w Polsce. Zachęcał przy tym wszystkich: "Kroczcie nadal bruzdą wyoraną przez tych dwóch świętych".

- Tropie znaczy 'zawrót' - przypomniał ks. Krzysztof Orzeł w homilii. - Co zrobić, by zawrócić na tę bruzdę wyoraną przez tutejszych świętych patronów? - pytał i zachęcał, by odpowiedzi na to pytanie poszukać w prawdach rozpoczynających się od liter zawartych w miejscowości Tropie - trud, radość, odwaga, prawda, intymność i Eucharystia.

- Codziennie podejmujcie trud nawrócenia, bądźcie radosnymi świadkami życia wiarą, odważnymi głosicielami Bożej prawdy, szukającymi sposobów intymnego spotkania z Bogiem i życia w czystości serca, ludźmi, których największym skarbem jest Eucharystia - przekonywał.

Na zakończenie Eucharystii zebrani mogli ucałować relikwie św. Świerada, które znajdują się kościele w Tropiu. Zresztą z wielką czcią zabezpiecza się tu wszelkie ślady związane z pierwszym polskim świętym. Ks. Krzysztof Orzeł nazwał w homilii to miejsce oazą kultu św. Świerada. Czci się go bowiem tutaj od XI w. Sanktuarium położone na skale, nad wodami Dunajca, jest jednym z najstarszych kościołów w Polsce.

Każdego roku lipcowy odpust w Tropiu gromadzi kilka tysięcy wiernych z Polski i z zagranicy. Pszczelarze modlą się tu o urodzaj miodu, a rolnicy o pomyślne żniwa. Błogosławieństwo nowego miodu odbywa się ku czci św. Świerada, którego jednym z pokarmów pustelniczych był miód leśny.