Wielki Odpust Tuchowski - dzień przedostatni

bs, br. Adam Dudek CSsR, br. Grzegorz Pruś CSsR

publikacja 10.07.2016 09:20

„Radość miłości - małżeństwo i rodzina darem Boga dla nowego życia w Chrystusie" to hasło przewodnie.

Wielki Odpust Tuchowski - dzień przedostatni Po raz drugi podczas tegorocznego odpustu do Matki Bożej Tuchowskiej pielgrzymowały dzieci. Krzysztof Świderski

Po raz drugi na tegorocznym odpuście do Maryi pielgrzymowały dzieci. Sanktuarium gościło także pielgrzymkę leśników, myśliwych i pracowników parków krajobrazowych.

Eucharystii o godz. 7 przewodniczył o. Zbigniew Chaim CSsR. On też głosił słowo Boże. Podobnie podczas Eucharystii o godz. 9, której przewodniczył o. Stanisław Kiełbasa CSsR. Modlitwy o powołania o godz. 8.40 poprowadziły siostry służebniczki dębickie.

Uroczystej sumie o godz. 11 przewodniczył ks. prał. Franciszek Kuczek, dziekan dekanatu tuchowskiego. Homilię wygłosił ks. prał. Alfons Górowski. Nawiązał w niej do ostatniej adhortacji papieża Franciszka – Amoris laetita, która doskonale korespondowała z tematem dnia.

- W ten współczesny świat, tak różnorodny, tak z jednej strony wspaniały i tak też zagubiony, pełen zakamarków, do których czasem nie dochodzi światło, wchodzi Piotr naszych czasów (…) mówiąc, że człowieka z grzechów należy leczyć miłością - mówił kaznodzieja.

Orędzie Kościoła o małżeństwie i rodzinie jest wyraźnym i jasnym odzwierciedleniem nauczania Jezusa, który nigdy nie traci cierpliwości wobec grzesznych i słabych. Małżeństwo to nie tylko pewien rytuał, ale znak uświęcenia i zbawienia małżonków. Jeżeli małżonkowie przyjmą swój krzyż, staje się on ciężarem lekkim, brzemieniem słodkim.

- Patrząc na kolejki przy konfesjonałach (…) wychwalamy miłosierdzie Pana. Widzimy Jezusa, który pochyla się nad grzesznikami - mówił ks. Kuczek, zwracając uwagę, że kapłani nie są tylko kontrolerami łaski, urzędem celnym, ale ojcowskim domem.

Kaznodzieja zaznaczył, że powinniśmy się troszczyć o modlitwę o powołania kapłańskie, by nie brakowało również tych, którzy dla Królestwa Bożego zostają bezżenni. Dużo dobra wnoszą w nasze życie różne inicjatywy działające przy parafii, wspierające rodzinę i jej rozwój. Nauka papieża, jak wspomniał ksiądz prałat, powinna być dla nas inspiracją do ożywienia miłości.

Tuż przed Mszą Świętą o godz. 15 siostry służebniczki dębickie poprowadziły wraz z dziećmi Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W trakcie tej Eucharystii, już po raz drugi podczas tegorocznego odpustu, dzieci mogły otrzymać specjalne błogosławieństwo. Liturgię swym śpiewem wzbogaciła schola z Tuchowa. Głównym celebransem i kaznodzieją był ks. prał. Jan Wnęk z Krynicy.

O godz. 16.30 na dróżkach różańcowych odbyła się modlitwa różańcowa. Uczestniczył w niej ks. bp Marek Piątek CSsR, biskup misyjny z Brazylii, a także były wieloletni proboszcz tuchowskiego sanktuarium o. Eugeniusz Leśniak CSsR. Intencjami dzisiejszej modlitwy były misje i misjonarze, a uświetniła ją Orkiestra Sanktuaryjna. Różańcowe rozważania podawały siostry służebniczki dębickie, które poprowadziły również Drogę Krzyżową na placu sanktuaryjnym.

O godz. 18 odprawiono nieszpory, którym przewodniczył neoprezbiter o. Stanisław Paprocki CSsR. Po nich zgromadzeni wierni uczestniczyli we Mszy św. Głównym celebransem był ks. Jan Ćwik, kapelan myśliwych okręgu tarnowskiego. Na Eucharystii obecni byli leśnicy, myśliwi i pracownicy parków krajobrazowych.

W ramach Wieczoru Maryjnego wystąpił zespół „Pokolenia”, który już od lat swoim śpiewem raduje serca i uszy nie tylko tuchowskich mieszkańców. Gromkimi brawami słuchacze dziękowali za ich występ.

W niedzielę zakończenie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego. Sumie o godz. 11 przewodniczył będzie bp Wiesław Lechowicz. Zapraszamy wtedy szczególnie ludzi pracy, pracujących za granicą, bezrobotnych oraz przedsiębiorców i pracodawców. Msza św. będzie transmitowana przez radio RDN Małopolska. Po południu, o godz. 15, pielgrzymka motocyklistów i kierowców. Zakończenie odpustu na uroczystej Eucharystii o godzinie 18.30, sprawowanej w intencji dobroczyńców klasztoru i sanktuarium.