Ochotnica świętowała do białego rana

bs, mw

publikacja 19.07.2016 13:20

Uroczystości 600-lecia wsi rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył bp Stanisław Salaterski, a zakończyły koncertem i zabawą.

Ochotnica świętowała do białego rana Stanisław Jurkowski, wójt Ochotnicy, prezentuje kapsułę, która dla potomnych została wmurowana w obelisk. Lucyna Kozub /Ochotnica

- Decyzja króla Władysława Jagiełły dała początek malowniczo położonej wśród podgórskich szczytów miejscowości, która stała się państwa domem, domem górali dumnych ze swoich korzeni i przez wieki pielęgnujących cenny skarb tego, co najlepsze i najcenniejsze w góralskiej tradycji - muzykę, śpiew, mowę i wiarę - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do mieszkańców Ochotnicy w związku z 600-leciem lokacji wsi.

To właśnie pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Ochotnica świętowała swoje 600 lat istnienia. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Ochotnicy Dolnej, której przewodniczył bp Stanisław Salaterski.

W homilii biskup podkreślał, że ludzie z Ochotnicy zawsze żyli przesłaniem wynikającym z ewangelii, według zasady - módl się i pracuj. - Współcześni mieszkańcy Ochotnicy są dumą miejscowości w Polsce i poza jej granicami, poprzez pracę, wartości, przez pobożność i styl życia, który prezentują - mówił bp Salaterski.

Po Mszy św. szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Adam Kwiatkowski, minister generalna Republiki Węgierskiej dr hab. Adrienne Körmendy Konsul, wójt Gminy Stanisław Jurkowski oraz przewodniczący Rady Gminy Franciszek Ziemianek złożyli wiązanki kwiatów i zapalili symboliczne znicze na miejscowym cmentarzu oraz pod pomnikiem Krwawej Wigilii.

W niedzielnej uroczystości udział wzięli także przedstawiciele Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. Anna Paluch, Edward Siarka, Jan Duda, Jan Hamerski, dr Sándor Nedeczky - konsul generalny Węgier, Piotr Ćwik - wicewojewoda Małopolski, radni Sejmiku Województwa Małopolskiego, przedstawiciele Starostwa Nowotarskiego ze starostą Krzysztofem Faberem na czele, Andrzej Skupień - prezes Związku Podhalan w Polsce, włodarze sąsiadujących z Ochotnicą miast i wsi i zaprzyjaźnionych samorządów z Wejherowa i Murowanej Gośliny, przedstawiciele duchowieństwa.

- Nasi przodkowie zostawili po sobie bardzo bogaty dorobek, o którym pamiętamy i doceniamy, ale ważna jest także teraźniejszość i to, by nasza gmina rozwijała się na miarę naszych marzeń - mówił Stanisław Jurkowski, gospodarz Ochotnicy, witając gości i akcentując rangę wydarzenia.

Na pamiątkę wójt Gminy wraz szefem Gabinetu Prezydenta oraz przewodniczącym Rady Gminy dokonali uroczystego wypełnienia kapsuły czasu i zamurowania jej w obelisku, w której dla przyszłych pokoleń znalazło się przesłanie dnia dzisiejszego, flaga gminy, moneta jednozłotowa, egzemplarz gazety codziennej oraz fotografia uczestników uroczystej sesji Rady Gminy i pendrive ze zdjęciami największych uroczystości i imprez kulturalnych gminy.

45 mieszkańców Ochotnicy otrzymało odznaki Za Zasługi dla Gminy Ochotnica Dolna. Po części oficjalnej przyszedł czas na miejscowy folklor, który zaprezentowały zespoły regionalne Spod Gorca z Ochotnicy Dolnej, Ochotni z Ochotnicy Górnej oraz Tylmanowianie z  Tylmanowej. Później na scenie zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz ochotnicka Orkiestra Dęta.

W dalszej części wieczoru na scenie wystąpił Kabaret z Konopi, a po nim gwiazda wieczoru Mateusz Ziółko z zespołem. Dla najwytrwalszych bywalców niedzielnego wieczoru czekał miejscowy zespół KNT, który bawił publiczność do białego rana.

O Ochotnicy można przeczytać także: Takich widoków nikt nie ma.