Ziemia świętych

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 26.07.2016 12:10

Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie towarzyszy instalacja o świętych z Małopolski, m.in. o Stanisławie Papczyńskim i Kindze.

Ziemia świętych Otwarcie instalacji w Wieliczce arch. Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej

Przy Alei Jana Pawła II w Wieliczce, dzięki Stowarzyszeniu Lolaklna Grupa Działania „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej” znajduje wystawa pod tytułem „Świętość jest na wyciągnięcie ręki", której istotnym elementem jest szczególny krzyż, rzeźba autorstwa Józefa Lizonia, którą długi czas można było podziwiać na starosądeckich błoniach.

- Zarówno hasło wystawy, jak i banery, odsyłają nas do tego wizerunku Jezusa i przypominają o ciągłej otwartości i bliskości ramion Boga. Oni to wiedzieli – nasi święci. Nasi, bowiem każdy z nich miał ścisły związek z Małopolską. Niektórzy się tu urodzili, inni zaś przybyli dopiero w dorosłym życiu, jednak wszyscy już nieodzownie będą z nią duchowo związani – mówi Julia Obrzut z Podegrodzia.

Południe Polski od zawsze było obszarem wzrostu, męczeństwa i kultu wielu świętych. I jako ostoja tradycji i wiary szczęśliwie pozostaje nim do dziś. Dlatego też podstawą kompozycji na instalacji jest Dunajec, swoisty wyznacznik naszej małej ojczyzny, a także symbol przejścia na drugą stronę i upływania czasu życia.

Dolina Dunajca stała się domem dla aktualnie „najmłodszego” polskiego świętego, kanonizowanego 5 czerwca 2016 roku, św. o. Stanisława Papczyńskiego, który swą drogę do świętości rozpoczął w ubogiej rodzinie w Podegrodziu, lecz jego przesłanie poznał cały świat.