Mówiła Herbertem

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 28.09.2016 10:31

Tuszymianka wyrecytowała I miejsce na XVII Herbertiadzie w Kołobrzegu. Wybrała wiersz "Raport z oblężonego miasta".

Weronika Wilczyńska Weronika Wilczyńska
Jerzy Błażyński

Weronika Wilczyńska, tuszymianka, uczennica 3 klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Przecławiu zdobyła I miejsce w XVII Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” w Kołobrzegu. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” odbył się już po raz siedemnasty.

– To jedyne cykliczne wydarzenie kulturalne w Polsce, którego najważniejszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy o osobie i dorobku twórczym tego poety, ale także prezentowanie programów artystycznych inspirowanych jego dziełami. Integralnym elementem „Herbertiady” są warsztaty i konkurs recytatorski dla młodzieży ponadgimnazjalnej. „Herbertiada” została wymyślona i stworzona przez Katarzynę Pechman, dziś dyrektor artystyczną tej imprezy – informuje Małgorzata Wąż z Przecławia.

W konkursie recytatorskim swoje zaprezentowało 29 uczniów. Ich interpretacje oceniało trzyosobowe jury, w składzie: Monika Rasiewicz (wieloletni pedagog Krakowskiej PWST, profesor Krakowskiej Akademii Muzycznej i Akademii Ignatianum w Krakowie, aktorka), Janusz Andrzejewski (aktor Teatru Nowego w Poznaniu) i Helena Elert (polonistka z Kołobrzegu).

Uczestnicy ubiegali się o tytuł laureata Grand Prix oraz o nagrody ufundowane przez Prezydenta RP i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grand Prix tegorocznej zdobyła Natalia Nafalska ze Szczecina. Pierwsze miejsce w konkursie jury przyznało Weronice Wilczyńskiej z Przecławia za wiersz pt. „Raport z oblężonego miasta”. Drugie miejsce zajęła Zofia Nochowicz z Poznania za kolaż trzech wierszy: „Opuszczony”, „Oto pora wyrzeczeń”, „Nasza miłość”. Trzecią nagrodę zdobyła Natalia Kobiałka ze Słupska za wiersz pt. „Hermes, pies i gwiazda”.

Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna. Patronem medialnym był. m.in. „Gość Niedzielny”.