Vivat Akademia!

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 06.10.2016 20:00

6 września odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie.

Vivat Akademia! Dziekan ks. dr. hab. Janusz Królikowski wręczył studentom pierwszego roku indeksy Grzegorz Brożek /Foto Gość

Inauguracja rozpoczęła się o godz. 17 w auli Wyższego Seminarium Duchownego odśpiewaniem przez chór seminaryjny pieśni „Gaude Mater Polonia”. Jako pierwszy głos zabrał dziekan ks. dr. hab. Janusz Królikowski, który krótko podsumował udany, miniony rok akademicki. Znakiem tego, że tarnowska teologia ma się dobrze, były – jak podkreślił w późniejszej części uroczystości prorektor UPJP II w Krakowie ks. prof. dr hab. Józef Stala, z jednej strony wyróżnienia za działalność naukową i dydaktyczną dla pracowników Wydziału w Tarnowie, a z drugiej nagradzane prace magisterskie. – Myślę, że zrobiliśmy dość dużo – przyznaje ks. prof. Janusz Królikowski.

– Rozpoczynając nowy rok, chcemy dostrzegać cztery wymiary naszego zadania akademickiego. Po pierwsze trzeba nam zaangażować się intelektualnie, poświęcić się misji inteligencji, wędrować pokornie i żyć hojnie z otwartymi oczami. Można powiedzieć, że chodzi o wymiary miłości intelektualnej. Św. Tomasz mówił, że ten intelektualista jest doskonały, który jest doskonały w miłości – mówił do zebranych ks. Królikowski.

Po słowie księdza dziekana odbyło się ślubowanie studentów pierwszego roku i ich immatrykulacja. Wykład inauguracyjny zatytułowany "Vox populi vox Dei? Powołanie w tradycji patrystycznej" wygłosił patrolog ks. prof. Antoni Żurek. 

W słowie kończącym uroczystość biskup tarnowski Andrzej Jeż podkreślił, że powinniśmy z podniesionym czołem rozpoczynać nowy rok akademicki, bo uczelnia realizuje z sukcesami, utrzymując wysoki poziom naukowy i dydaktyczny, swoje zadania. Niewątpliwym wyzwaniem jest cały czas konieczność odzyskania dla uczelni katolickich mocnej pozycji w świecie naukowym, by – niesprawiedliwie i niesłusznie – ich znaczenie i wartość pracy nie były deprecjonowane.