"Nasz chodok"

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 24.10.2016 12:40

Andrzej Duda w sobotę przyjedzie do Starego Sącza: posadzi lipę, osobiście odbierze honorowe obywatelstwo i spotka się z "rodziną".

24 maja 2015 roku Andrzej Duda mógł świętować wygrane wybory także dzięki głosom ludzi mieszkających na Sądecczyźnie i Limanowszczyźnie. 24 maja 2015 roku Andrzej Duda mógł świętować wygrane wybory także dzięki głosom ludzi mieszkających na Sądecczyźnie i Limanowszczyźnie.
Jakub Szumczuk /Foto Gość

Pierwszym punktem wizyty będzie nabożeństwo w klasztorze sióstr klarysek. Po niej para prezydencka ma posadzić 17-letnią lipę w miejsce wyciętej niedawno 400-letniej poprzedniczki. Ponadto w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari głowa państwa osobiście odbierze tytuł Honorowego Obywatela Starego Sącza, którego nadanie radni przegłosowali końcem września. O godz. 16 prezydent Andrzej Duda spotka się z mieszkańcami na starosądeckim Rynku.

To właśnie w rejonie sądeckim Andrzej Duda w wyborach prezydenckich w 2015 roku otrzymał rekordowe poparcie. W drugiej turze w powiecie nowosądeckim głosowało na niego 79,20 proc. wyborców, a w powiecie limanowskim - 80,19 proc.

Mieszkańcy Starego Sącza mówią o prezydencie "nasz chodok", co w sądeckiej gwarze znaczy "nasz chłopak". Ze Starego Sącza pochodzi ojciec prezydenta - prof. Jan Duda. To on nieraz mówił, że „połowa Starego Sącza” jest w jakiś sposób spokrewniona z ich rodziną. Rodzina prezydenta ma krewnych także w Łącku, Czarnym Potoku i na Limanowszczyźnie.

Dokładnie genealogię Andrzeja Dudy prześwietlił portal niezalezna.pl. Prezydent zdaje się być związany z Sądecczyzną z dziada pradziada. Dziadek prezydenta Alojzy Duda był – według przekazów rodzinnych – prawnukiem osadnika wojskowego w Łącku. Na cmentarzu parafialnym w Łącku jest grób rodziców Alojzego – Jana i Rozalii, pradziadków Andrzeja, a w księgach parafii Zabrzeż – akt urodzenia dziadka Andrzeja, który był synem Franciszka i Rozalii Kałużny.

W każdym razie najstarszym znanym przodkiem prezydenta w linii męskiej jest Jan Duda, ojciec Franciszka. To on ze Śląska przybył do Łącka, gdzie otrzymał spory kawałek ziemi za lata służby w wojsku austriackim.

"Była to rola trudna, położona na przełęczy i usytuowana najwyżej we wsi - pisze portal niezalezna.pl. - Rozciągał się stamtąd wspaniały widok. Jan o przezwisku „Bławat”, od noszonego za uchem kwiatka, jako jedyny we wsi umiał czytać, często więc siadywał z sąsiadami na ławeczce przed domem i czytał im na głos artykuły z gazet. Według proboszcza z Zabrzeża Józef Duda, drugi syn Jana, był człowiekiem niezwykle aktywnym, udzielającym się społecznie. Doprowadził m.in. do wybudowania mostu na Dunajcu".

Związki z Sądecczyzną Andrzej Duda ma także i po kądzieli. Jego babka pochodziła z patriotycznej, góralskiej rodziny z okolic Nowego Sącza i Czarnego Dunajca.

 

Dokładny plan wizyty Andrzeja Dudy 29 października w Starym Sączu potwierdzony przez Kancelarię Prezydenta:

13.00 - udział w nabożeństwie odprawionym w Klasztorze Sióstr Klarysek. W trakcie nabożeństwa zostanie poświęcony sztandar Gminy Stary Sącz (Plac Św. Kingi 1).

13.25 - zasadzenie lipy Świętej Kingi na dziedzińcu klasztornym (Plac Św. Kingi 1).

15.00 - uroczysta Sesja Rady Miejskiej. W trakcie sesji Prezydent RP otrzyma Tytuł Honorowego Obywatela Starego Sącza. (Kino Sokół ul. Stefana Batorego 23). Planowane wystąpienie Prezydenta RP.

16.00 - spotkanie z mieszkańcami Starego Sącza. (Rynek Stary Sącz). Planowane wystąpienie Prezydenta RP.