Ramiona nadziei

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 25.10.2016 15:45

Bp Władysław Bobowski modlił się w Brzesku za pracowników służby zdrowia oraz pacjentów PPZOL i hospicjum.

Msza św. w brzeskiej Farze Msza św. w brzeskiej Farze
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Biskup senior przewodniczył w brzeskiej Farze Mszy św. z okazji Święta Służby Zdrowia i pięciolecia działalności hospicjum stacjonarnego działającego przy Powiatowym Publicznym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym.

– Hospicjum otrzymało imię św. Jana Pawła II. Świętujemy to wydarzenie w wyjątkowym dniu w naszej diecezji*, we wspomnienie św. Jana Pawła II – mówi ks. prał. Józef Drabik, kustosz brzeskiej Fary.

Specjalne słowo skierował do uczestników uroczystości bp Andrzej Jeż. Odczytał je podczas Mszy św. bp Bobowski.

– Krzyż Chrystusa jednoczy wszystkich, którzy razem z Nim chcą nieść swoje cierpienie i zrozumieć głębszy sens tego, co ich spotyka. Choroba, zwłaszcza ciężka, zawsze wywołuje kryzys egzystencji i stawia człowiekowi fundamentalne pytania. W pierwszej kolejności może się zrodzić bunt, dlaczego choroba, cierpienie dotyka właśnie mnie. Kryzys może prowadzić do rozpaczy, że wszystko stracone. W tych sytuacjach wiara w Boga jest z jednej strony wystawiona na próbę, ale z drugiej ujawnia swoją pozytywną moc. Nie dlatego, że dzięki chorobie znika cierpienie czy ból, czy też pytania, jakie ona rodzi. Wiara jest kluczem, który pozwala odkryć sens cierpienia, a w chorobie dostrzec drogę do większej bliskości z Jezusem Chrystusem, który idzie u naszego boku, dźwigając swój krzyż – usłyszeli obecni na Mszy św.

Bp Jeż dodał, że „wierzący pacjent i wierzący lekarz zawsze winni pamiętać, że człowiek w swoim cierpieniu pozostaje nietykalną tajemnicą. Tak uczył nas św. Jan Paweł II. Właściwie jedyną odpowiedzią na dramatyczne pytania chorego jest krzyż Chrystusa. Każdy w swoim cierpieniu może się przytulić do Jego krzyża i doświadczyć Jego bliskości. Chrystus z krzyża, który wieszamy nad łóżkami chorych, mówi do każdego lekarza, pielęgniarki, osoby pochylającej się nad chorym – wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Pomagając chorym dźwigać ich krzyż, stajemy się dla nich ramionami nadziei, które dla wszystkich rozwarł szeroko Ukrzyżowany”.

* W diecezji tarnowskiej wspomnienie św. Jana Pawła II zostało przeniesione na 25 października z racji święta poświęcenia katedry tarnowskiej, które przypada 22 października.