Ryba? Skorpion? Najczęściej baran!

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 05.11.2016 07:10

W całej Polsce KIK-i organizują Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. W Mielcu tydzień zamieniono na miesiąc, a kulturę na formację.

Ryba? Skorpion? Najczęściej baran! Ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński był gościem ostatniego spotkania w ramach Chrześcijańskich Dni Formacyjnych w Mielcu Beata Malec-Suwara /Foto Gość

- Zrezygnowaliśmy z organizowania Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej już jakiś czas temu. Zastąpiliśmy je Chrześcijańskimi Dniami Formacyjnymi, ponieważ stwierdziliśmy, że ważne jest przede wszystkim kształtowanie formacji duchowej, co nie znaczy, że kultura nie pojawi się jako jeden z elementów. Wszystko będzie zależało od tematyki, jaką sobie przyjmiemy w danym roku - tłumaczy dr Andrzej Skowron, prezes mieleckiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

Hasło tegorocznych Chrześcijańskich Dni Formacyjnych w Mielcu brzmi: "Zagrożenia duchowe wiary we współczesnym świecie". - Z tym problemem borykamy się na co dzień. Wielu katolików nawet nie potrafi dostrzec i nazwać tych zagrożeń, nie mówiąc już o właściwej ich ocenie i analizie - uważa dr Skowron.

Ryba? Skorpion? Najczęściej baran!   Dr Andrzej Skowron, prezes mieleckiego Klubu Inteligencji Katolickiej, uważa, że przede wszystkim ważne jest kształtowanie formacji duchowej, dlatego zrezygnowano w Mielcu z organizowania Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej Beata Malec-Suwara /Foto Gość Chrześcijańskie Dni Formacyjne rozpoczęły się 23 października w parafii Trójcy Przenajświętszej, gdzie na wszystkich Mszach św. homilię głosił ks. prof. Janusz Królikowski, której tematyka oparta była na pierwszym przykazaniu Dekalogu: "Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną".

Prelegentką kolejnego spotkania była Anna Wasiukiewicz, która zajęła się kontrowersyjnym dla wielu tematem: "Współczesna psychologia jako zagrożenie dla wiary". - Otrzymywałem wiele telefonów w związku z tym tematem, wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Anna Wasiukiewicz jest psychologiem z Warszawy. Ostatnio napisała książkę "Psychologia jako religia, religia jako psychologia". Wykład miał trwać 45 min., trwał półtorej godziny, a omawiany był przez uczestników jeszcze i potem bardzo długo - opowiada prezes KIK w Mielcu.

4 listopada do Katolickiego Ośrodka Kultury "Tchnienie" przy parafii Ducha św. przyjechał z wykładem ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński z Krakowa, który fenomenowi głupoty poświęcił jedną ze swoich książek. W Mielcu mówił o przejawie ludzkiej głupoty ujawniającej się w wierze w przesądy i zabobony.

Odwołał się do badań przeprowadzonych w sierpniu tego roku na zamówienie prywatnej stacji telewizyjnej na temat zjawisk nadprzyrodzonych oczami Polaków. W astrologię wierzy 54 proc. ludzi w Polsce, z wyższym wykształceniem 43 proc. - Ryba? Skorpion? Najczęściej baran! - skwitował żartobliwie profesor.

W ludowe demony związane z przyrodą wierzy z kolei 71 proc., o możliwości podróży w czasie przekonanych jest 54 proc., snów proroczych doświadczyło 65 proc. ludzi, w telepatię wierzy 61 proc. Polaków, w kontakt ze zmarłymi we śnie - 51 proc.

38 proc. Polaków wierzy, że kominiarz przynosi szczęście. Przez próg nie wita się 28 proc. Czarny kot to nieszczęście dla 31 proc. Wstanie lewą nogą dla 14 proc. oznacza fatalny dzień, a rozbicie lustra dla 28 proc. niesie zagrożenie.

Mówił także o innych krajach. W Niemczech jest 60 tys. punktów magicznych usług. W katolickich Włoszech 12 mln Włochów przynajmniej raz w roku idzie do współczesnej czarownicy czy bioenergoterapeuty. 5 mln Amerykanów jest uzależnionych od horoskopów (nie zmieni pracy, nie wyjedzie na wakacje, jeśli gwiazdy temu nie sprzyjają). W Brazylii na 180 mln ochrzczonych ludzi 50 mln bierze udział w candomble (czarna magia, kult opętańczy), popieranym przez państwo.

- Zło naprawdę potrafi wiele - przestrzegał ks. prof. Zwoliński. - Zawsze chcieliśmy je ośmieszyć, zrobić z niego borutę, który zaprzęgnięty do pługa będzie orał pole dla cwanej kobiety, a tymczasem kusi nas, potrafi oszukiwać najprostszymi sposobami - zauważył. Przykłady? - Nauczycielka urządza w szkole konkurs na najstraszliwszą klasę w szkole. "Demony dostaną cukierki" - zapowiada. Rodzice się włączają, żeby zrobić dekorację. Maskę wampiryczną kupi wnusiowi babcia... z kółka różańcowego. Dużo trzeba, żeby była głupota? Skąd! - uważa profesor. Opowiadał także o tym, jak to jedna z róż Żywego Różańca kupiła proboszczowi na jubileusz kapłaństwa... drzewko szczęścia. - Przyklejone do drutu kamienie mają dać księdzu szczęście? Gdzie tu rozum? - pytał Zwoliński.

- Niby ludzie wiedzą o tym, że Jezus powiedział: "Czuwajcie, bo nie znacie dnia ani godziny", ale co tam, przecież wróżka Alicja za 20 zł ci powie, co cię czeka - mówił.

Tego  rodzaju ofert nie brakuje dzisiaj także w internecie, a ludzie tę głupotę kupują. Wystarczy wejść na pewną stronę, żeby za 60 zł rzucić na kogoś klątwę. "Oddajemy złe moce na twoje usługi" - reklamuje się strona. Ale można też za 50 zł już na innej stronie cofnąć tamtą klątwę i zabawa trwa. Polacy (ochrzczeni katolicy) 2,5 mld rocznie wydają na różnego rodzaju usługi magiczne.

- Wiara w zabobony jest zawsze zaburzeniem sfery nauki i religii - mówił ks. prof. Zwoliński, przywołując fides et ratio - wiarę i rozum, o które upominał się Jan Paweł II.

Główną herezją w przesądach i zabobonach jest zatrata wiary w Opatrzność Bożą. Katechizm Kościoła Katolickiego ocenia jednoznacznie: "Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne ze czcią i szacunkiem - połączonym z miłującą bojaźnią - które należą się jedynie Bogu" (KKK 2116).

Ryba? Skorpion? Najczęściej baran!   Spotkanie z ks. prof. A. Zwolińskim poprowadził gospodarz miejsca ks. Waldemar Ciosek, proboszcz parafii Ducha św. w Mielcu Beata Malec-Suwara /Foto Gość W ramach Chrześcijańskich Dni Formacyjnych w Mielcu odbędą się jeszcze trzy spotkania. 12 listopada o 18.30 w Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży KANA o. Radosław Broniek OP będzie mówił o stanowisku Kościoła wobec alternatywnych metod leczenia (uzdrawiania).

18 listopada o 18.30 w KOK "Tchnienie" przy parafii Ducha Świętego z kolei odbędzie się wykład dr. Tadeusza Matuszkiewicza "Psychologia sukcesu i coaching jako współczesne hochsztaplerstwo".

Chrześcijańskie Dni Formacyjne w Mielcu zakończy ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski wygłoszeniem homilii na wszystkich Mszach św. w bazylice św. Mateusza na temat pierwszeństwa Boga.