Medal dla męczennika i prezydenta

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 10.11.2016 20:41

Bł. ks. Roman Sitko i były prezydent Mielca Janusz Chodorowski otrzymali Pieczęć Zasług Obywatelskich "Sigillum Meriti Civilis".

Wyróżnieni Pieczęcią Zasług Obywatelskich. Stoją od lewej Janusz Chodorowski, prezes TMZM Janusz Chojecki, dyr. ZSE Marta Mysona oraz Marcin Urban, przewodniczący samorządu uczniowskiego ZSE. Wyróżnieni Pieczęcią Zasług Obywatelskich. Stoją od lewej Janusz Chodorowski, prezes TMZM Janusz Chojecki, dyr. ZSE Marta Mysona oraz Marcin Urban, przewodniczący samorządu uczniowskiego ZSE.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Uroczystość odbyła się w Pałacyku Oborskich w Mielcu w przeddzień Święta Niepodległości. – Jako Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im Władysława Szafera chronimy pamięć o osobach szczególnie zasłużonych dla naszej małej ojczyzny. Dlatego wspólnie z władzami miasta i powiatu, dzięki też wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, postanowiliśmy honorować co roku dwie osoby Pieczęcią Zasług Obywatelskich. Przyznawanie Pieczęci odbywa się według regulaminu, a nagrodzonych wybiera kapituła. Co roku chcemy wyróżnić jedną osobę zmarłą i jedną żyjącą – mówi prezes Towarzystwa Janusz Chojecki.

Pierwsze w historii Pieczęcie otrzymali bł. ks. Roman Sitko i wieloletni prezydent Mielca Janusz Chodorowski.

– Ks. Sitko był niezwykle zasłużonym kapłanem dla kształtowania młodego pokolenia mielczan. Z kolei pan prezydent Chodorowski przeprowadził miasto przez bardzo trudny okres kryzysu lat przełomu w III Rzeczpospolitej i przysłużył się do rozwoju miasta – wyjaśnia wybór kapituły prezes Chojecki.

Pieczęć przyznaną bł. ks. Romanowi Sitce otrzymała społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni i wzruszeni tym wyróżnieniem – mówi dyrektor szkoły Marta Mysona. – Postać bł. ks. Romana Sitki jest dla nas bardzo ważna. Nie tylko dlatego, że jego staraniem powstał budynek szkoły, w której my dzisiaj się uczymy, ale przede wszystkim jako wzór do naśladowania. Pamiętamy o naszym patronie w różny sposób. Między innymi zorganizowaliśmy pierwszy w historii naszej szkoły rajd do miejscowości, gdzie ks. Sitko się urodził – dodaje dyrektorka.

– O patronie mówi się na lekcjach wychowawczych, podczas akademii, w dniu święta patronalnego naszej szkoły. Wartości, którymi żył ks. Sitko, są nieprzemijające. I są ważne dla mnie, jako młodego człowieka – podkreśla Marcin Urban, przewodniczący samorządu uczniowskiego ZSE w Mielcu.

Uroczystość przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej została złączona z tradycyjnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, w którym wzięła udział także młodzież z klasy wojskowej z Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu.

– W tym roku zdajemy maturę, ale to nie było żadną przeszkodą, żeby tutaj przyjść. Jesteśmy więc na śpiewaniu nie z musu, ale z potrzeby serca – mówią młodzi „wojskowi”.

Na śpiewaniu stara się być jak najczęściej pani Lidia Wallich, harcmistrz ZHP.

– Lubię patriotyczne uroczystości, gdzie nie ma jakiś podziałów, tylko wszyscy razem radośnie przeżywamy jedną z najważniejszych rocznic dla historii naszego kraju. Lubię tez śpiewać, choć sama nie miałabym odwagi, ale w grupie – jak najbardziej. Myślę, że śpiewanie pieśni patriotycznych ma bardzo wspólnototwórczy charakter, że to nas może jednoczyć. Zauważam jednak, że młodzi coraz mniej potrafią śpiewać, pewno przez to, że lekcje śpiewu w szkołach zanikły – mówi harcerka.    

Działalność TMZM nie polega jedynie na przypominaniu zasłużonych dla historii i teraźniejszości Ziemi Mieleckiej. Towarzystwo promuje również lokalnych twórców sztuki i literatury.