Z przesłaniem do każdego

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 13.11.2016 16:20

Biskup Wiesław Lechowicz poświęcił cztery kaplice w kościele bł. Karoliny w Tarnowie.

Z przesłaniem do każdego Biskup Wiesław Lechowicz poświęcił cztery kaplice w kościele bł. Karoliny w Tarnowie Beata Malec-Suwara /Foto Gość

- Trudno sobie wyobrazić lepszy czas na poświęcenie kaplicy Bożego Miłosierdzia, chrzcielnej, Matki Nieustającej Pomocy i bł. Karoliny jak ten dzisiejszy - mówił podczas homilii odpustowej 13 listopada w kościele bł. Karoliny bp Lechowicz. Wskazał na dobiegający końca Rok Miłosierdzia i związany z 1050. rocznicą chrztu Polski, a także ten, który niebawem się rozpocznie - rok związany ze 100-leciem objawień Matki Bożej w Fatimie. Odpust ku cci błogosławionej z Zabawy przeżywany jest z kolei w rocznicę jej męczeńskiej śmierci. 102 lata od tego dnia minie 18 listopada.

Przekonywał zebranych, że poświęcenie kaplic związane jest również z przesłaniem skierowanym do każdego i każdej z nas. Biskup wskazywał, że kaplica Miłosierdzia Bożego i chrzcielna ukazują nam nasze chrześcijańskie powołanie, kierują nasze spojrzenie na Boga, który jest miłosierny i bezwzględnie nas kocha, ukazując nam to m.in. poprzez sakramenty święte, w których spotykamy się z Jezusem na różnych etapach swojego życia. Bramą do sakramentów świętych jest chrzest, dzięki któremu możemy żyć i doświadczać nieustannej obecności Boga.

- Kiedyś w naszym imieniu nasi rodzice chrzcielni powiedzieli - wyrzekam się i wierzę. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu czy kilkudziesięciu lat te zobowiązania chrzcielne wielokrotnie tu powtarzaliśmy. One są najlepszym sposobem zrealizowania naszego chrześcijańskiego powołania i tym samym są odpowiedzią na Boże miłosierdzie - mówił bp Wiesław Lechowicz.

Dwie pozostałe kaplice - Matki Bożej Nieustającej Pomocy i bł. Karoliny - wskazują nam, w jaki sposób konkretnie w naszym życiu możemy to powołanie realizować. W najdoskonalszy sposób Matka Boża, ale i bł. Karolina są przykładem służby Bogu i wyrzeczenia się zła.

Ks. prał. Stanisław Dutka, proboszcz parafii, wyjaśnia, że poświęcenie kaplic to jeden z etapów przygotowujących do uroczystości dedykacji kościoła, która planowana jest tutaj za dwa lata. - W przyszłym roku w czerwcu, na 30. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Tarnowie i beatyfikacji Karoliny, planujemy poświęcenie witraży, które już są na ukończeniu. Następny etap nastąpi najprawdopodobniej dokładnie za rok, kiedy poświęcimy pozostałe figury świadków Zmartwychwstania Chrystusa. A jak Pan Bóg pozwoli, to na srebrny jubileusz erygowania parafii dojdzie do konsekracji kościoła - wyjaśnia gospodarz miejsca.

Więcej na ten temat, a także kultu św. Jana Pawła II i bł. Karoliny w parafii, która powstała na miejscu, gdzie Ojciec św. beatyfikował męczennicę z Zabawy, będzie można przeczytać w 48 numerze Tarnowskiego Gościa.