Kiermasz z misją

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 27.11.2016 07:40

Tu wielu "Idźcie i głoście" potraktowało dosłownie, ale i inni o misjach pamiętają.

Kiermasz z misją Figurka Świętej Rodziny - pamiątka z misji Beaty Obrzut z Piekiełka, należącego do parafii Tymbark Beata Malec-Suwara /Foto Gość

W Parafialnym Centrum Kultury w Tymbarku dziś odbywa się kiermasz misyjny, który zorganizowała młodzież z tutejszego oddziału KSM. Towarzyszy mu wystawa pamiątek misyjnych Beaty Obrzut z Piekiełka, która zgromadziła je w czasie swojego pobytu na misjach. W latach 2006–2010 pracowała przy projekcie Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Saoude w Togo.

Dzisiejsza pierwsza niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok liturgiczny, którego hasłem są słowa: "Idźcie i głoście". Ono przypomina nam, że misjonarzami jesteśmy wszyscy, ale parafia Tymbark może pochwalić się m.in. wieloma powołaniami misyjnymi. Stąd pochodzi także ks. Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. To właśnie dzięki niemu ten kiermasz misyjny odbywa się w Tymbarku od wielu lat.

- Co roku przywozi nam różnego rodzaju rzeczy, które są związane z misjami. Są to publikacje, ale także wiele pamiątek czy rzeczy codziennego użytku. Wiele z nich pochodzi z krajów misyjnych i tam powstały. My sprzedając je tu, wpieramy tych, którzy pracują tam - mówi ks. Bogdan Stelmach, opiekun KSM Tymbark, które koordynuje kiermasz.

Młodzi przygotowywali się do kiermaszu już od piątku, ustawiając stoły, rozkładając rzeczy i przygotowując wystawę. - Ludzie przez całą niedzielę co roku tu chętnie przychodzą. Otwartość na misje jest tu duża jak pewnie w każdej parafii - dodaje ks. Bogdan.