Promyczków przybywa

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 01.12.2016 16:30

Miesięcznik dla dzieci świętuje 25-lecie, ale nie osiada na laurach. Przed nim sporo pracy i planów na przyszłość.

Promyczków przybywa "Promyczek Dobra", miesięcznik dla dzieci, choć nie wygląda, ma 25 lat Beata Malec-Suwara /Foto Gość

1 grudnia Mszą św. w bazylice św. Małgorzaty, której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż, "Promyczek Dobra" rozpoczął świętowanie jubileuszu 25-lecia istnienia miesięcznika dla dzieci.

Biskup w homilii nawiązał także do innego jubileuszu – 100-lecia objawień fatimskich. To w Fatimie, ale nie tylko, Maryja wybrała dzieci, by dotrzeć z orędziem do innych. Będąc niejednokrotnie świadkami objawień Matki Bożej, dzieci miały siłę odmienić swój kraj, a później i świat. - Można powiedzieć nieraz "rozmontowały system" - żartował bp Jeż.

Zwrócił także uwagę na to, jak ważne jest, aby w życiu dziecka, już od najmłodszych lat, był obecny Bóg. Okres wczesnego dziecięctwa (między 3. a 6. rokiem życia) ma ogromny wpływ na to, jakimi ludźmi będą w dorosłości. - To w tym szczególnym okresie ważne, by podać dziecku to, co najpiękniejsze i najwspanialsze, w wymiarze zdobywanej wiedzy, doświadczeniu Boga, miłości rodzinnej, pozytywnego podejścia do świata i innych ludzi. Jeżeli dziecko tym się nasączy, będzie promykiem dobra dla innych ludzi - przekonywał biskup. Zachęcał przy tym, by sięgać po wydawnictwa katolickie dla dzieci, a redakcji dziękował za zaangażowanie i pracę.

Promyczków przybywa   Wiele osób zaangażowanych w redakcję w "Promyczka Dobra" działa wolontariacko Beata Malec-Suwara /Foto Gość "Promyczek Dobra" jest miesięcznikiem dla dzieci nieprzerwanie wydawanym od 25 lat. Pierwszy numer ukazał się m.in. tu, w Nowym Sączu, ale także Krynicy czy Grybowie, na święta Bożego Narodzenia. Dziś drukowany jest w nakładzie 20 tys. egzemplarzy, ale był i czas, na przełomie tysiącleci, kiedy sprzedawał się w prawie 50 tys. nakładzie.

- "Promyczek Dobra" cały czas się zmienia dzięki ludziom. Dziś oprócz redakcji, która czuwa nad całością, mamy grono profesjonalistów-współpracowników. Z okazji 25-lecia wydaliśmy nowy miesięcznik "Mały Promyczek", skierowany do najmłodszych dzieci od 3 lat. Ciekawostką jest to, że został on przygotowany przez panią plastyk, która mieszka w Portugalii. Dzisiejsze możliwości dają nam duże pole do działania - mówi ks. Andrzej Mulka, dyrektor Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej "Promyczek".

Przed "Promyczkiem" sporo pracy, bo planów ma wiele. Oprócz nowego miesięcznika, który już został wydrukowany w nakładzie 10 tys. egzemplarzy, "Promyczek" chce w przyszłym roku wspólnie z jednym z biur podróży zorganizować pielgrzymkę dzieci do Fatimy. - Już zapisanych jest ponad sto dzieci, nie tylko z Nowego Sącza, ale z całej Polski, ale liczymy, że będzie ich co najmniej dwa razy więcej - mówi ks. Mulka.

W planach jest także realizacja filmu familijnego pełnometrażowego o odbiorze objawień fatimskich, według scenariusza Elżbiety Szczypek, autorki głośnego serialu filmowego "Klan". Promyczek chciałby także w sierpniu przyszłego roku wspólnie z Papieską Radą ds. Kultury zorganizować w Nowym Sączu Międzynarodowy Festiwal Filmów Religijnych dla Dzieci.

Podczas jubileuszowej gali biskup tarnowski wręczył redakcji medal Dei Regno Servire, a ks. Andrzej Mulka otrzymał od Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej "Promyczek" to nie tylko miesięcznik. Zespół "Promyczki Dobra" w maju 2017 roku także będzie świętował jubileusz 25-lecia, choć pierwsze jego próby odbywały się jeszcze zanim ukazał się miesięcznik.

Promyczków przybywa   Do zespołu "Promyczki Dobra" należy ok. 100 dzieci Beata Malec-Suwara /Foto Gość