Oratorium o błogosławionej z Zabawy

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 06.12.2016 09:50

Karolina to nie tylko niewinna ofiara wojny, ale także piękny Boży człowiek.

Oratorium o błogosławionej z Zabawy Magdalena Drozd, reżyserka spektaklu i koordynatorka odpowiedzialna za chór i solistów Beata Malec-Suwara /Foto Gość

"Największym problemem współczesnego człowieka nie jest spotkanie ze złem, ale spotkanie z dobrem. Problemem człowieka jest spotkanie… z dobrem". Te słowa ks. Józefa Tischnera znalazły się w prologu powstającego oratorium o Karolinie Kózkównie. Będzie to poetycka opowieść o życiu i śmierci błogosławionej, a przy tym artystyczny i filozoficzny namysł nad istotą dobra i zła, nad źródłami przemocy i miłości.

Jednym z głównych wątków spektaklu jest refleksja nad szczególną wspólnotą losu: ofiary i kata, Karoliny i jej mordercy oraz dramat tych, którzy nie mogli, nie chcieli bądź nie byli w stanie tej tragedii zapobiec – ojca i matki Karoliny czy jej rówieśników. Ich także dotknęło zło, zło bezradności wobec przemocy.

- Poprzez historię Karoliny chcemy pokazać, że to, co się wydarzyło wtedy, dzieje się nadal. Jej historia to problem, który istnieje i dotyka każdego człowieka, który staje się ofiarą bezdusznej przemocy - mówi Magdalena Drozd, reżyserka spektaklu i koordynatorka odpowiedzialna za chór i solistów. Zaznacza przy tym, że błędem byłoby mówić o Karolinie tylko jako tej, która została zamordowana w obronie swojej czystości. - Przede wszystkim chcemy podkreślić to, jaką ona była, ile miała w sobie dobroci i Bożej miłości. Nasz spektakl to piękna prawdziwa historia o Karolinie, bo ona to piękny Boży człowiek - dodaje.

Autorem tekstu jest Andrzej Pacuła z Bochni, poeta i autor scenariuszy teatralnych. Muzykę stworzyli Ryszard Kusek i Witek Góral. Ona także będzie elementem wyróżniającym spektakl. - Łączy nieraz bardzo skrajne gatunki, od czysto klasycznych rozwiązań w obsadzie symfonicznej z chórem i solistami oraz sekcją rytmiczną, poprzez soul, balladę jazzowa, elementy tanga, blues’a, aż do mocnych rockowych brzmień - zdradzają twórcy.

Połączenie amatorów, studentów muzyki i uczniów szkoły muzycznej, z zawodowymi wykonawcami stanowi o wartości tego przedsięwzięcia. Jego premiera odbędzie się 9 grudnia o godz. 18 w par. Ducha św. w Mielcu oraz w 10 grudnia o 19.00 (uwaga! zmiana godziny) w bazylice w Limanowej.

Oratorium o błogosławionej z Zabawy