Cztery kroki miłosierdzia

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 08.12.2016 13:30

„Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni”, „Nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni”. „Odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone”, „Dawajcie, a będzie wam dane”.

Cztery kroki miłosierdzia Ks. prof. Stanisław Sojka z dedykowaną mu księgą pamiątkową. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest dla wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego świętem patronalnym. Świąteczny dzień rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. dr. Wojciecha Gałdy, obecnie kustosza sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Bochni.
Przed południem w seminaryjnej auli odbyła się uroczysta akademia z udziałem biskupów, księży profesorów i przełożonych, pracowników kurii diecezjalnej, sióstr zakonnych oraz kleryków WSD.

Wykład o Maryi nauczycielce miłosierdzia wygłosił paulin z krakowskiej Skałki o. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski. – Zakończył się Rok Miłosierdzia i wielu próbuje czynić rodzaj bilansu, co uważam za nieporozumienie, bo nie nam postępować jak król Dawid i liczyć lud wybrany. Jednak kilka refleksji się nasuwa, gdy patrzymy na to, co się dzieje. Niedawno w Kielcach zasłabł kierowca autobusu. Po kolizji ludzie bezpiecznie wyszli i zostawili kierowcę w środku. Nikt mu nie pomógł. Ale też w czasie ŚDM w Krakowie tylu wolontariuszy i młodych chciało służyć chorym i bezdomnym, że brakło cierpiących, na których mogliby miłosierdzie sprawdzić w praktyce – mówił.

Maryi jako nauczycielce miłosierdzia zdecydował się poświęcić medytację, bo jego zdaniem została zachwiana proporcja przez to, że w roku jubileuszowym koncentrowaliśmy się na odbiorze Bożego miłosierdzia. Rodziło to postawy roszczeniowe, że nam się należy miłosierdzie, także to Boże. Tylko, że utrzymując taki punkt widzenia trzeba dojść do konstatacji, że miniony czas był bardziej antropocentryczny niż teocentryczny. - Czy to w stu procentach było właściwe? W dobre rozumienie z punktu widzenia biblijnego i teologicznego miłosierdzia wprowadza nas Maryja, jako nauczycielka – mówił prelegent. Wspólnie ze słuchaczami przeszedł cztery etapy, stopnie nauki o miłosierdziu: „Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni”, „Nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni”. „Odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone”, „Dawajcie a będzie wam dane”.

Cztery kroki miłosierdzia   Wykład o Maryi, jako nauczycielce miłosierdzia wygłosił o. prof. Andrzej Napiórkowski. Grzegorz Brożek /Foto Gość


W czasie obchodów święta patronalnego WSD w Tarnowie ks. prof. Stanisławowi Sojce wręczono, dedykowaną mu, księgę pamiątkową. Jest nią kolejny tom wydawanej przez Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie serii „Scripturae lumen”. Obecny tom poświecono Duchowi Świętemu. Wewnątrz z okazji 65. rocznicy urodzin tarnowskiego humanisty, filologa i teologa znalazł się obszerny szkic biograficzny księdza prof. Stanisława Sojki.

Księgę pamiątkową wręczył jubilatowi biskup tarnowski Andrzej Jeż. Po tej uroczystości wszyscy zgromadzeni obejrzeli poświecone Maryi misterium na podstawie tekstów św. Stanisława Papczyńskiego.