Czas młodych

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 30.12.2016 10:50

Wakacyjne miesiące należały do młodych z całego świata, których gościliśmy w naszych domach i parafiach.

Spotkanie młodych w Starym Sączu Spotkanie młodych w Starym Sączu
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Lipiec
12 lipca zmarł abp Zygmunt Zimowski, pochodzący z Kupienina. Pełnił urząd Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. 

Osiem dni później rozpoczął się Tydzień Misyjny ŚDM 2016. Do diecezji przyjechało tysiące młodych z całego świata, m.in. z Francji, Włoch, Ukrainy, Norwegii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, USA, Czech, Niemiec, Chorwacji, Peru, Boliwii, RCA, Czadu, Chile, Madagaskaru, Węgier, Sudanu, Rwandy, Austrii, Burkina Faso, Nigerii i Kenii. 

Spotkanie w Starym Sączu   Spotkanie w Starym Sączu
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Najważniejszym wydarzeniem Tygodnia Misyjnego był diecezjalny dzień wspólnoty w Starym Sączu przy ołtarzu papieskim, gdzie modliło się i bawiło kilkanaście tysięcy młodych. Zagraniczni pielgrzymi nie opuścili diecezji także podczas Tygodnia Głównego ŚDM. Należące do krakowskiej strefy zakwaterowania dekanaty bocheńskie, brzeski i szczepanowski gościły młodych głownie z Hiszpanii i Włoch. Z diecezji tarnowskiej na ŚDM do Krakowa pojechało ponad 1000 młodych. 

Sierpień
Ostatni pielgrzymi ŚDM, z Madagaskaru, pożegnali się z gospodarzami w Jaworznej 7 sierpnia. W tym miesiącu wypadła 25 rocznica męczeńskiej śmierci o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, pierwszych męczenników Peru. 

34 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę - wchodzi grupa nr 5   34 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę - wchodzi grupa nr 5
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Od 17 do 25 sierpnia trwała 34 Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Do Częstochowy przybyło 8,5 tysiąca pątników reprezentujących wszystkie regiony diecezji tarnowskiej. 

Nowe sanktuarium maryjne w Tyliczu   Nowe sanktuarium maryjne w Tyliczu
Beata Malec-Suwara /Foto Gość
Mapa diecezjalnych sanktuariów maryjnych wzbogaciła się o kolejne. Biskup tarnowski erygował je w Tyliczu. Kult Matki Bożej Tylickiej trwa tu od ponad czterech wieków. Miejscowi doświadczają jej opieki. Spieszy z pomocą rodzinom jako ich opiekunka oraz pomaga chorym i starszym.

Wrzesień
Miesiąc rozpoczęły obchody Diecezjalnego Święta Chleba w Brzesku.

Wprowadzenie relikwii św. o. Stanisława Papczyńskiego - diecezjalne dziękczynienie za kanonizację w Podegrodziu   Wprowadzenie relikwii św. o. Stanisława Papczyńskiego - diecezjalne dziękczynienie za kanonizację w Podegrodziu
Grzegorz Brożek /Foto Gość
Z kolei w Podegrodziu, rodzinnej parafii świętego, odbyły się uroczystości dziękczynne za kanonizację o. Stanisława Papczyńskiego. Wzięło w nim udział kilka tysięcy wiernych. 

Diecezjalne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski oraz 50. rocznicy koronacji Matki Boskiej Bolesnej z Limanowej   Diecezjalne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski oraz 50. rocznicy koronacji Matki Boskiej Bolesnej z Limanowej
Grzegorz Brożek /Foto Gość

Główne obchody jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski miały miejsce w sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, gdzie w tym roku minęło 50 lat od koronacji cudownej Piety. Młodzi wspominali w Zabawie u patronki ŚDM bł. Karoliny minione spotkanie młodych z całego świata w Krakowie. 

Pod koniec miesiąca do pracy misyjnej w Republice Konga został posłany ks. Paweł Turek z Łęgu.