Dzień modlitwy i pokuty

ks. Zbigniew Wielgosz, KAI

publikacja 03.03.2017 11:19

Dziś we wszystkich polskich diecezjach obchodzony będzie Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich.

W intencji ofiar pedofilii zostanie odprawiona Droga Krzyżowa W intencji ofiar pedofilii zostanie odprawiona Droga Krzyżowa
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Okazją do przebłagania za grzechy pedofilii będzie modlitwa podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

„Panie Jezu Chryste, naszą Drogę Krzyżową odprawiamy także jako wynagrodzenie za grzechy ludzi Kościoła: za niewierności, zdrady i zgorszenia, którymi raniliśmy Twoje Boskie serce. Szczególnie chcemy błagać Cię o przebaczenie za najcięższe grzechy: wykorzystywanie seksualne dzieci przez niektórych z naszych współbraci i współsióstr” – tymi słowami będą modlić się biskupi, kapłani, zakonnicy i wierni podążający w dzisiejszej Drodze Krzyżowej.

Tekst rozważań specjalnie na tę okazję przygotował znany jezuita i rekolekcjonista ks. Józef Augustyn, współpracujący z kościelnym Centrum Ochrony Dzieci przy Ignatianum w Krakowie. Materiał ten został rozesłany przez Sekretariat Episkopatu do wszystkich diecezji.

O modlitwę i pokutę za grzechy wykorzystywania seksualnego nieletnich apelował papież Franciszek.

– W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 3 marca, w odpowiedzi na apel ojca św. Franciszka, zgodnie z decyzją Episkopatu Polski, w nabożeństwie Drogi Krzyżowej podejmiemy modlitwę w intencji ofiar pedofilii. Chcemy prosić Boga o łaskę nawrócenia i pokuty dla sprawców oraz o łaskę uzdrowienia z cierpienia dla ofiar tych czynów – zapraszał w ubiegłą niedzielę swoich parafian ks. proboszcz Ryszard Pietrasik.

Do modlitewnej inicjatywy w wielu diecezjach zaproszeni są również alumni seminariów duchownych. Droga Krzyżowa w łączności z Dniem Modlitwy i Pokuty zostanie odprawiona w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.