Prorocza wizja

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 16.03.2017 12:01

Zakończyła się 14. edycja ogólnopolskiego konkursu o bł. Karolinie.

Podsumowanie konkursu o bł. Karolinie Podsumowanie konkursu o bł. Karolinie
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W Zespole Szkół w Woli Radłowskiej podsumowano 14. edycję ogólnopolskiego konkursu plastyczno-literackiego o bł. Karolinie.

W tym roku na konkurs zostało zgłoszonych 579 prac, w tym 372 plastyczne i 207 literackich.

– Jest ich mniej niż zazwyczaj. Są jednak estetycznie dopracowane, wykonane z wielką dbałością i starannością. Aż 87 dorosłych osób przesłało na konkurs swoje wiersze, to rekordowa liczba poetów w historii konkursu. Tak z prac plastycznych jak i literackich przebija aktualność postaci bł. Karoliny. To nie jest święta z przeszłości, której dzisiaj nie można naśladować. Karolina uczy dzisiaj sumienności, pracowitości, służby innym. W naszej szkole dzięki patronce rozwija się bardzo wolontariat, który jest próbą naśladowania bł. Karoliny. Młodzi aż trzy razy byli laureatami konkursu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”  – mówi Jadwiga Bieś, dyrektor ZS i organizator konkursu.

I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zdobyła Dominika Szynal z II LO w Dębicy. Jej praca przedstawia bł. Karolinę unoszącą się na bazyliką i Placem św. Piotra w Rzymie. Karolina trzyma w ręku różaniec, którego paciorki oplatają tłumy zebrane przed bazyliką. – To jest nie tylko ukazanie modlitwy bł. Karoliny w intencji całego Kościoła, ale i – mam nadzieję – zapowiedź przyszłej kanonizacji Karoliny – mówi Dominika.

Bernarda Stolarska prowadzi zajęcia plastyczne w świetlicy środowiskowej w Mystkowie. – Od lat przygotowujemy prace na konkurs, w tym roku swoje pomysły zaprezentowały dzieciaki z klas 0 – 3. Sama również zgłosiłam na konkurs pracę jako osoba dorosła. Cieszę się, że dzieci, młodzi są chętni, by uczestniczyć w takich konkursach, a ja sama czuję się spełniona, szczęśliwa mogąc im towarzyszyć i pomagać – mówi pani Bernarda.

Hasłem tegorocznej edycji są słowa z homilii Jana Pawła II „Czyż święci nie są po to, aby nas zawstydzać?”, które wygłosił podczas beatyfikacji Karoliny Kózkówny 10 czerwca 1987 roku.

– Zapraszamy do udziału w jubileuszowej edycji konkursu, który odbędzie się w przyszłym roku po raz piętnasty. Na pewno nie zaszkodzi temu reorganizacja szkół. Karolina zatroszczy się o następne edycje – dodaje Jadwiga Bieś.