Plotkowanie to też zbrodnia

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 25.03.2017 14:45

W chorzelowskim sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin odbyły się diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia.

Plotkowanie to też zbrodnia Jeśli chcemy głosić świętość życia i je chronić, zatroszczyć się o ten dar, który od Pana Boga pochodzi, to trzeba zbadać własne serce, to, jak ja patrzę na drugiego człowieka -namawiał biskup Leszek Leszkiewicz w Dzień Świętości Życia w Chorzelowie Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Uroczystości przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz, w koncelebrze księży z okolicznych parafii, a także dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin ks. Piotra Cebuli.

Biskup w homilii zaznaczył, że to dzisiaj jest ten dzień, kiedy Słowo stało się Ciałem, to dzisiaj Bóg w Jezusie Chrystusie stał się człowiekiem, jednym z nas. - Nie w Boże Narodzenie, ale właśnie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Inne myślenie dostarczyłoby argumentu tym, którzy uważają, że dziecko poczęte nie jest jeszcze człowiekiem - mówił.

Próbował doszukać się źródeł tego, dlaczego człowiek może się dopuszczać ciężkiej zbrodni przeciwko życiu. Wskazywał, iż problem nie dotyczy jedynie tych, którzy dopuścili się grzechu aborcji, eutanazji, niszczenia życia. Pożywką i klimatem dla tego rodzaju zbrodni nazwał wzgardę drugim człowiekiem, złe myślenie o innych, powtarzanie plotek, obmawianie. - Jeśli to robimy, także jesteśmy winni zbrodni przeciwko ludzkiemu życiu - powtarzał.

Zachęcał, żebyśmy zastanowili się nad tym, jak patrzymy na drugiego człowieka. - Jeśli chcemy głosić świętość życia i je chronić, zatroszczyć się o ten dar, który od Pana Boga pochodzi, to trzeba zbadać własne serce, to, jak ja patrzę na drugiego człowieka - dodał.

Biskup Leszkiewicz wskazał na Maryję jako Tę, od której powinniśmy się uczyć tego, jak stać na straży życia, a więc poprzez życie w łasce Bożej, umiejętność zasłuchania się w Bożym słowie i odwadze niesienia światu Ewangelii.

Z kolei ks. prał. Andrzej Rams, kustosz sanktuarium, na zakończenie Mszy św. przypomniał słowa ówczesnego ordynariusza diecezji abpa Wiktora Skworca, który erygował tu sanktuarium, a w dekrecie zapisał m.in.: "Niech to miejsce, ta świątynia, to sanktuarium Maryjne stanie się miejscem szczególnym do modlitwy o świętość życia w każdej polskiej rodzinie".

- Czynimy to nie tylko w czasie naszych środowych nabożeństw i Mszy św. sprawowanej przed cudownym obliczem Matki Bożej Królowej Rodzin, ale codziennie - zapewnił kustosz.

Dzisiejsza uroczystość była także okazją do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Jedną z osób, która zobowiązała się do codziennej modlitwy za nienarodzone dziecko, jest pan Piotr. - Dziś toczy się walka o życie, słyszymy o niej w telewizji bez przerwy, a skoro mogę coś zrobić w celu ochrony tego życia, to robię to. My jako katolicy powinniśmy życia bronić, a modlitwą wiele jesteśmy w stanie zdziałać - mówi.

Na pamiątkę dzisiejszego wydarzenia bp Leszek Leszkiewicz i ks. dr Piotr Cebula, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin, otrzymali obrazy - kopie wizerunku Opiekunki Naszych Rodzin czczonej w chorzelowskim sanktuarium. Miejscowy kustosz już dzisiaj zaprosił wszystkich na uroczystość koronacji Matki Bożej, która odbędzie się tu 9 września w czasie Mszy św. sprawowanej o godz. 11.

W ramach diecezjalnych obchodów Dnia Świętości Życia jeszcze dzisiaj w Tarnowie odbędzie się koncert charytatywny Miasto Ktosiów, podczas którego zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na budowę miejsca pamięci dziecka utraconego, powstającego na mościckim cmentarzu.