Święty Józef perłą Tarnowa

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 05.04.2017 21:40

Tarnowskie Towarzystwo Naukowe po raz szósty nagrodziło najlepsze prace dyplomowe.

Święty Józef perłą Tarnowa Jedną z laureatek została s. Małgorzata Marcinek ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich Beata Malec-Suwara /Foto Gość

5 kwietnia w Sali Lustrzanej Tarnowskie Towarzystwo Naukowe nagrodziło najlepsze prace dyplomowe w zorganizowanym po raz szósty konkursie "Perły Tarnowa".

- To kapitał ludzki jest jednym z fenomenów Polski. Mamy licznych inteligentnych i dobrze wykształconych absolwentów szkół. To jest skarb, na którym można budować dobrą i nowoczesną gospodarkę - mówił podczas wręczenia nagród prof. Kazimierz Wiatr, senator RP, a zarazem prezes Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego, które działa w Tarnowie od 10 lat.

Święty Józef perłą Tarnowa   Profesor Kazimierz Wiatr, senator RP, jest inicjatorem i prezesem Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego, które powstało w maju 2007 roku Beata Malec-Suwara /Foto Gość Profesor zauważył także, iż kilka przyznanych w dziedzinie ekonomii Nagród Nobla z kolei wskazuje, że gospodarka rozwija się nie tylko dzięki wykształconym ludziom, ale i wyposażonym w system wartości. Odniósł się w ten sposób do jednej z nagrodzonych prac, której autorką jest s. Małgorzata Marcinek, absolwentka Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie, Sekcja w Tarnowie.

Jej praca magisterska "Tajemnica ojcostwa św. Józefa. Studium literacko-egzegetyczne (Łk 2,41-52)" została napisana pod kierunkiem biblisty ks. dr. hab. Piotra Łabudy. - Przeważającym argumentem za powstaniem tej pracy było osobiste doświadczenie opieki i orędownictwa św. Józefa podczas choroby i odchodzenia z tego świata mojego taty. To swego rodzaju spłata długu wobec tego wielkiego świętego - mówiła s. Małgorzata Marcinek, odbierając nagrodę.

Wskazując na św. Józefa jako wzór i perłę ojcostwa, zauważyła, że we współczesnym świecie obserwuje się kryzys ojcostwa i wiele dzieci, mimo że ma ojców, są sierotami duchowymi. - Święty Józef powinien być wzorem dla mężczyzn XXI wieku - przekonywała.

Święty Józef perłą Tarnowa   Laureaci VI edycji konkursu TTN "Perły Tarnowa" Beata Malec-Suwara /Foto Gość Nagrodzono także pracę magisterską Michała Ligęzy "Słownictwo z zakresu rolnictwa w gwarze Paleśnicy", napisaną na tarnowskiej PWSZ pod kierunkiem prof. dr hab. Joanny Okoniowej, oraz pracę licencjacką Marty Śliwy "Drama na lekcjach języka polskiego w wybranych szkołach podstawowych w województwie małopolskim". Jej promotorem na tarnowskiej PWSZ była doc. Krystyna Choińska. Wyróżnienie przyznano Jolancie Jasielec, także absolwentce PWSZ w Tarnowie. Jej praca licencjacka "Budowanie z mgły. Obrazy Tarnowa, Pragi oraz Wilna w prozie Pawła Huellego" powstała pod kierunkiem dr Agnieszki Mocyk.

Galerię zdjęć z wręczenia nagród zamieściliśmy TUTAJ.