Polska jest matką

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 03.05.2017 15:40

Jeśli czegoś najbardziej nam trzeba dziś w ojczyźnie, to zgody.

Polska jest matką Inscenizacja przygotowana przez młodzież z gimnazjum Grzegorz Brożek /Foto Gość

Obchody Święta 3 Maja Powiatu Tarnowskiego odbyły się w tym roku w Gromniku. Jego uczestnicy spotkali się najpierw w kościele parafialnym, by wspólnie modlić się o pomyślność ojczyzny. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Zbigniew Guzy, kapelan tarnowskiego środowiska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Homilię wygłosił ks. Piotr Siemek. - Bądźmy mocni wiarą, niech rodziny będą Bogiem silne, kochajmy ojczyznę naszą Polskę, która jest naszą matką, i to matką szczególną, która wiele przecierpiała i znów na nowo cierpi, dlatego ma prawo do miłości szczególnej - apelował kaznodzieja.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości spotkali się w miejscowym amfiteatrze. Tam krótki koncert dała orkiestra dęta z Siemiechowa, a młodzież z gimnazjum zaprezentowała inscenizację historyczną związaną z 226. rocznicą Konstytucji 3 Maja i zaborami.

- Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to dla nas, Polaków, wyjątkowe wydarzenie. W okresie poprzedzającym upadek państwa jako naród zdobyliśmy się na wyjątkowy zryw, który zaowocował uchwaleniem pierwszej w naszych dziejach, jak również w historii Europy, ustawy zasadniczej. Ostatecznie nie uchroniła ona Rzeczypospolitej od rozbiorów, niemniej jednak stała się świadectwem wielkości Polaków jako narodu. Inspirowała przyszłe pokolenia. I tak jest do dziś - mówił starosta tarnowski Roman Łucarz.

Polska jest matką   Mszy św. przewodniczył ks. prał. Zbigniew Guzy Grzegorz Brożek /Foto Gość

Józef Gawron, wicewojewoda małopolski, apelował, abyśmy zwłaszcza dziś, kiedy cieszymy się wolnością, budowali Polskę silną gospodarczo, moralnie. - Także silną wiarą w Boga w Trójcy Jedynego. Takiej Polski chcemy i o takiej marzymy - mówił.

Zbigniew Karciński, wicestarosta tarnowski, zwrócił uwagę, że utrata niepodległości dawno temu była w znacznej mierze zawiniona przez nas samych, Polaków. - Brak zgody, zdrada, kłótnie doprowadziły do tego, że stosunkowo łatwo było dokonać rozbiorów. Dziś też brakuje nam zgody i to jest powód do zmartwienia, bo brak zgody - podpowiada historia - niczego dobrego nam nie przyniósł - mówił.

Wśród gości, którzy uczestniczyli w Gromniku w uroczystości, byli też wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys, komendant miejski Policji w Tarnowie mł. insp. Mariusz Dymura, prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie Henryk Łabędź.