Kto z kim przestaje, takim się staje

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 04.06.2017 06:10

Rzezawa ma 13 nowych lektorów. Błogosławieństwa udzielił im ks. infułat Adam Kokoszka.

Kto z kim przestaje, takim się staje Najmłodsi lektorzy w diecezji są w Rzezawie Beata Malec-Suwara / Foto Gość

3 czerwca ks. infułat Adam Kokoszka pobłogosławił do posługi lektora 13 chłopców z parafii w Rzezawie. W homilii odniósł się do czytanej Ewangelii, w której była mowa o tym, jak to pewnej soboty Pan Jezus podjął się funkcji lektora słowa Bożego w rodzinnej synagodze nazaretańskiej. – Podano Mu do przeczytania Księgę proroka Izajasza. Gdy wziął ją do rąk, oczy wszystkich były w Nim utkwione – mówił ks. infułat Adam Kokoszka.

– Wszyscy przebywający w synagodze doświadczyli przedziwnej mocy duchowej grawitacji, czyli duchowego przyciągania słowa Bożego – dodał, przekonując by i w ten sposób chcieli czytać słowo Boże nowi lektorzy, aby ich słuchacze czuli w sobie potrzebę sięgania po Pismo Święte.

Homileta przekonywał nowych lektorów także do duchowej asymilacji, która dokonuje się wtedy, kiedy karmimy się słowem Bożym.

– Do Pisma Świętego odnoście się z wielkim szacunkiem i głęboką wiarą. Gdy będziecie brać do rąk Pismo Święte, to czyńcie to inaczej, niż sięgacie po jakąkolwiek inną książkę, nawet religijną, ponieważ Biblia to księga pełna obecności samego Boga – napominał, zachęcając, by chłopcy sięgali po tę księgę często. – Ona będzie was upodabniać do treści, którą zawiera. Będzie was czynić lepszymi, ostrzegać i uodparniać przez złem w myśl zasady: kto z kim przestaje, takim się staje – mówił ks. infułat Adam Kokoszka.

Gratulował nowym lektorom poddania się sile duchowej grawitacji słowa Bożego i dobrego smaku w wyborze służby tej najcenniejszej księdze świata, jaką jest Pismo Święte.

Kto z kim przestaje, takim się staje   Lektorzy, dziękując ks. infułatowi Adamowi Kokoszce za udzielenie błogosławieństwa, wręczyli mu w darze kopię obrazu słynącego tu kiedyś Oblicza Pana Jezusa Beata Malec-Suwara / Foto Gość Nowi lektorzy, dziękując z kolei jemu za błogosławieństwo, podarowali mu kopię obrazu łaskawego Oblicza Pana Jezusa. – Rzezawa jest sanktuarium dziś na liście zapomnianych. Sto lat temu to łaskawe Oblicze przyciągało tutaj pielgrzymki i rzesze ludzi modlących się do Niego– przypomina miejscowy proboszcz ks. Tadeusz Kubala.

Czemu dzisiaj nie ma łask ani cudów? – Może człowiek przestał się modlić i w sercu wierzyć w tę możliwość. Miejmy nadzieję, że powoli kult łaskawego Oblicza będzie coraz żywszy i głębszy w naszych sercach – wierzy ks. Kubala.

W rzezawskiej parafii do tej pory było 29 lektorów, teraz dołączyło do tego grona 13 kolejnych. – To wszystko są uczniowie pierwszej klasy gimnazjum, więc pewnie najmłodsi lektorzy w diecezji – mówi ks. Wojciech Wolak, który przygotowywał ich do tej posługi.