Premiera w listopadzie

bs, Jacek Zygadlewicz

publikacja 09.08.2017 21:20

Dariusz Walusiak kończy najnowszy film o niezłomnym jezuicie ks. Władysławie Gurgaczu.

Premiera w listopadzie 5 sierpnia w obozowisku partyzantów odbyła się Msza św. przy wybudowanym wiernie (przez Jakuba Klimczaka z Maciejowej) ołtarzu. Był to ostatni etap filmu o niezłomnym jezuicie arch. IPN

4-5 sierpnia 2017 roku na Hali Łabowskiej przebywała ekipa filmowa reżysera filmu „Teraz i w godzinę śmierci” Dariusza Walusiaka. Filmowcy kręcili ostatnie zdjęcia do nowego filmu o ks. Władysławie Gurgaczu.

Zdjęcia kręcono m.in. w Krynicy-Zdroju, Starej Wsi i Jabłonicy Polskiej – wioski, gdzie urodził się niezłomny jezuita.

Kierownictwem produkcji zajęła się żona reżysera Beata Popławska-Walusiak. Tematem zainteresował reżysera „spiritus movens” całego przedsięwzięcia prezes fundacji „Osądź mnie Boże” im. Ks. Gurgacza – Jerzy Basiaga.

Rolę ks. Władysława Gurgacza zagrał Wojciech Trela, bratanek znanego aktora Jerzego Treli. W rolę partyzantów „Żandarmerii” wcielili się członkowie Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej „Żandarmeria” pod dowództwem Kamila Olesińskiego.

Ekipa przyjechała na Halę Łabowską 4 sierpnia. Zdjęcia trwały do dnia następnego. Na plan zdjęciowy przybyła Roksana Szczypta-Szczęch z krakowskiego IPN. Na terenie obozowiska „Żandarmerii” przebywała też ekipa Dawida Golika z krakowskiego IPN. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi znaleziono m.in. drzwiczki do pieca i orzełek z czapki. Wcześniej znalezione przedmioty partyzantów przez Maciej Śliwę znajdują się w izbie pamięci w Szkole Podstawowej im. Świętej Kingi w Maciejowej.

5 sierpnia w obozowisku partyzantów odbyła się Msza św. przy wybudowanym wiernie (przez Jakuba Klimczaka z Maciejowej) ołtarzu. Był to ostatni etap filmu o niezłomnym jezuicie.

Premiera w listopadzie   Reżyserem filmu jest Dariusz Walusiak arch. IPN Premiera filmu (pod roboczym tytułem „Gurgacz”) odbędzie się 26 listopada w Krakowie w kinie „Kijów”.

Dariusz Walusiak to reżyser od lat 80. związany z opozycją antykomunistyczną. Odznaczony m.in. Medalem „Niezłomnym w Słowie” i Krzyżem Kawalerskim „Polonia Restituta” przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Na swym koncie ma ponad 30 filmów dokumentalnych i reportaży o najnowszej historii Polski, w tym pierwszy film dokumentalny o rodzinie Ulmów, odznaczonych medalem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, a także cyklu o Żołnierzach Wyklętych.

Warto dodać, że Msza św. dziękczynna za dar kapłaństwa w 75. roku święceń kapłańskich ks. Władysława Gurgacza SJ zostanie odprawiona 20 sierpnia 2017 r. o godz. 10.30 w bazylice Matki Bożej w Starej Wsi k/ Brzozowa. Biuro Radia Maryja przy parafii kolejowej organizuje wyjazd na tę Mszę św. 20.08.2017 o godz. 7 spod MOK przy al. Wolności. Zapisy podczas dyżurów Biura w środy i piątki w godz. 10–12. Telefon 18 442 37 40.

Msza św. jest spełnieniem ostatniej woli ks. Władysława Gurgacza, który po ogłoszeniu wyroku śmierci, 14 sierpnia 1949 roku, napisał list do swego przełożonego prowincjała zakonu o. Wojciecha Krupy TJ, prosząc o Mszę św. dziękczynną za dar swego kapłaństwa. Korespondencja ta nigdy do prowincjała nie dotarła.