Jak feniks

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 24.08.2017 08:40

Za trzy tygodnie minie 25 lat od konsekracji kościoła w Dulczy Wielkiej. Parafianie dziękowali Bogu za dar swojej świątyni już teraz.

Jak feniks Dziękczynna Eucharystia pod przewodnictwem bp Leszka Leszkiewicza arch. parafii

Mszy świętej w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Dulczy Wielkiej, przeżywającej rocznicę konsekracji kościoła przewoniczył ks. bp Leszek Leszkiewicz. W homilii nawiązując do historii powstania kościoła materialnego z serca zachęcał parafian do szczerej troski o kościół duchowy poprzez wspólną modlitwę w rodzinach, udział we Mszy świętej i świadectwo życia – w myśl słów Chrystusa: „Idźcie i głoście”.

Jak feniks   Powitanie biskupa przez parafian arch. parafii Kościół w Dulczy Wielkiej wybudowano w bardzo trudnych czasach. Powstał w latach 1951–1956 wg projektu inżyniera Edwarda Okonia z Tarnowa. Jego budowniczym był ówczesny, charyzmatyczny proboszcz ks. Kazimierz Kalinowski, który w krótki czasie, na nowo zorganizował parafię i zmobilizował wszystkich parafian, aby koniecznie otrząsnęli się z bolesnych przeżyć związanych z II wojną światową. Dulcza Wielka znajdowała się na linii frontu rosyjsko–niemieckiego i w 95% została zniszczona. Pierwszy, drewniany kościół spłonął, a ludność wysiedlono. Po wojnie jednak, głównie ze względu na swoje atrakcyjne położenie i łatwy dostęp do pracy w Mielcu i Dębicy ludność wróciła. Dulcza Wielka zaczęła się rozwijać, a jej głównym promotorem był przyjaciel ks. Kalinowskiego ks. biskup Karol Pękala, nazywany apostołem miłosierdzia, który często w Dulczy bywał i wspierał proboszcza duchowo i materialnie, a zdolniejszą młodzież wysyłał do porządnych szkół. On też 14 stycznia 1952 r. poświęcił i wmurował kamień węgielny pod nowy kościół, a 25 listopada 1956r. poświęcił go. Natomiast konsekracji dokonał 13 września 1992r. ks. bp Jan Styrna.

Jak feniks   Wnętrze świątyni arch. parafii Wystrój kościoła z ołtarzem głównym i bocznymi zaprojektował i wykonał Ryszard Ryba, artysta z Rzeszowa, a polichromię wykonali artyści krakowscy: prof. Jerzy Lubański i Stefan Anyż. - Kościół parafialny jest otaczany przez wiernych troskliwą opieką i ciągle modernizowany - mówi ks. dr Andrzej Ślusarz, obecny proboszcz, który pełni tę funkcję już 10 lat..

Jego poprzednikami na urzędzie proboszczowskim byli ks. Kazimierz Kalinowski, ks. Mieczysław Ryba, ks. Jan Krupa i ks. Stanisław Staśko.