Race i baloniki

xzw, gb, bs

publikacja 25.08.2017 18:50

Po dziewięciu dniach pielgrzymowania pątnicy 35. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej dotarli przed tron Jasnogórskiej Pani. Zobaczcie, jak wchodziły grupy części B.

Pielgrzymi 35. PPT na Jasnej Górze Pielgrzymi 35. PPT na Jasnej Górze
GB

Prawie 8 tysięcy pielgrzymów 35. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej wprowadził na Jasną Górę 25 sierpnia pasterz Kościoła tarnowskiego bp Andrzej Jeż.

18 pielgrzymów weszło na jasnogórski szczyt po raz 35. Z kolei 22 osoby obchodziły 25. jubileusz pielgrzymowania. W części B szło prawie 4,5 tysiąca pielgrzymów.

Poniżej prezentujemy każdą z jej z grup, zachęcamy także do obejrzenia galerii zdjęć z ich wejścia przed tron Jasnogórskiej Pani.

Grupa 14

Wejście grupy 14   Wejście grupy 14
Od 29 lat na czele tej grupy pielgrzymuje na wózku siostra Maria. Jak mówią o sobie, są grupą niewielką w sensie liczebnym, ale wielką duchem.

Grupie 14 patronuje św. Świerad. Przewodnikiem jest ks. Krzysztof Migacz. Pielgrzymowało w niej 4 księży, 3 kleryków, 3 siostry zakonne, 1 lekarz i 1 pielęgniarka.

Najmłodszym pielgrzymem w tym roku był 14-miesięczny Mateusz Batko, a najstarszym 77-letnia Maria Korzeń. Najwięcej razy pielgrzymował brat Wacław Zięba (34 razy).

Grupa 14 "Dolina rzeki Ropy" łączy pielgrzymów z dekanatu Ropa i Łużna oraz Gorlic, należących do diecezji rzeszowskiej.

Grupa 15

Wejście grupy 15   Wejście grupy 15
Pielgrzymi tej grupy weszli na Jasną Górę, niosąc zapalone race, które są symbolem ich gotowości bycia świadkami Chrystusa w swoich środowiskach oraz pełnego uczestnictwa w życiu i misji ewangelizacyjnej Kościoła.

Grupie nr 15 patronuje św. Jacek. Przewodnikiem jej jest ks. Krzysztof Czyżowski. Pielgrzymowało w niej 4 księży, 6 kleryków, 7 sióstr zakonnych, 1 lekarz i 5 pielęgniarek.

Najmłodszym pielgrzymem jest 6-letnia Anna Filipek, a najstarszym 70-letnia Wiktoria Zelek. Jan Dutka pielgrzymuje na Jasną Górę 35 raz. Idzie w niej także ks. Tomasz Atłas. To jego 26. pielgrzymka.
Grupa organizowana jest przy parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, a tworzą ją pielgrzymi z dekanatu Limanowa i Tymbark.

Jak mówią, ich grupa dosłownie wpisuje się w tegoroczne hasło "Idźcie i głoście", ponieważ drugiego dnia pielgrzymi z "15" pokonują najdłuższy, bo aż 50-kilometrowy dystans na pielgrzymce.

Grupa 16

Wejście grupy 16   Wejście grupy 16
Na Jasną Górę grupa weszła z otwartą księgą Pisma Świętego, które objawia im, kim jest Jezus Chrystus, Wcielone Słowo Ojca.

Patronem grupy 16 jest św. Szymon. Przewodnikiem z kolei ks. Stanisław Olszak. Pielgrzymowało w niej 5 księży, 1 diakon, 4 kleryków, 1 siostra zakonna i 1 pielęgniarka.

Najmłodszy pielgrzym to 12-letni Damian Szęszoł, a najstarsza jest 70-letnia Maria Skowron. To ona na Jasną Górę szła 35. raz.

Grupę tworzą pielgrzymi z mieleckiej parafii: św. Mateusza i Trójcy Przenajświętszej oraz z Kiełkowa, Książnic, Łączek Brzeskich oraz dekanatu Radomyśl Wielki.

Na Jasną Górę grupa wędruje 36. raz, gdyż swoje pierwsze kroki stawiała z pielgrzymką rzeszowską.

Grupa 17

Wejście grupy 17   Wejście grupy 17
Pielgrzymi weszli przed tron Maryi z nową pieśnią ułożoną specjalnie na tę okazję przez Marcina Pokusę i Annę Futymę.

Patronem grupy 17 jest św. Rafał. Przewodził jej ks. Andrzej Bajorek. Pielgrzymowało w niej 5 księży, 1 diakon, 4 kleryków i 1 siostra zakonna. Szły także 2 pielęgniarki i 2 osoby z pomocy medycznej.
Najmłodszym uczestnikiem w tym roku jest 8-letnia Julia Gumienna, a najstarszym 82-letni Franciszek Gancarczyk. Po raz 35 pielgrzymowała na Jasną Górę Maria Bis.

Do grupy należą pielgrzymi z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marka, Trójcy Przenajświętszej, Dobrynin, Przecław, Trześń.

Grupa 18

Wejście grupy 18   Wejście grupy 18
Każdy pielgrzym tej grupy niósł dla Maryi niebieski balon na część trzechsetnej rocznicy koronacji Jasnogórskiej Pani i setnej rocznicy Jej objawień w Fatimie.

Patronem grupy 18 jest św. Wojciech. Przewodził jej ks. Tomasz Krawiec. Pielgrzymowało w niej 2 księży, 2 diakonów, 3 kleryków, 3 siostry zakonne, 2 pielęgniarki i 2 osoby z pomocy maltańskiej.

Najmłodszym pielgrzymem była 7-miesięczna Matylda Góral, a najstarszym 80-letnia Zofia Leś. Najwytrwalszym pielgrzymem w tej grupie jest ks. Janusz Adamczyk, który na Jasną Górę szedł 32 raz.

Grupę tworzą pielgrzymi z dekanatu Mielec-Północ, z parafii: Ducha Świętego, Borowej, Chorzelowa, Górki, Czermina, Trzciany, Rzędzianowic, a także z diecezji sandomierskiej: z parafii Gawłuszowice, Skopanie, Tuszów Narodowy, Sarnów, Wola Baranowska, Baranów Sandomierski.

Grupa 19

Wejście grupy 19   Wejście grupy 19
Większość pielgrzymów tej grupy weszła na szczyt Jasnej Góry w barwnych strojach góralskich i lachowskich, co wyraża jej przywiązanie do tradycji regionalnej. Grupę 19 bowiem tworzą górale z Krościenka, Szczawnicy, Kamienicy, Łącka aż po Podegrodzkich Lachów.

Patronem grupy 19 jest św. Kinga, a jej przewodnikiem w tym roku po raz ostatni ks. Marcin Kawa.
Pielgrzymowało w niej 12 księży, 2 diakonów, 7 kleryków, 6 sióstr zakonnych, 4 pielęgniarki i 2 pielęgniarzy oraz 5 "maltańczyków".

Najmłodszymi pielgrzymami byli Martynka Kozik i Kazimierz Szczepaniak, oboje mają po 3 lata. Najstarszy był 80-letni Stanisław Kurzeja. Po raz 34. pielgrzymowała Halena Wnęk.

To najliczniejsza już od kilku lat grupa całej Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę. W tym roku liczyła 460 osób.

Grupa 20

Wejście grupy 20   Wejście grupy 20
Patronem grupy 20 jest św. Kazimierz, a przewodził jej ks. Tomasz Koźbiał. Pielgrzymowało w niej 7 księży, 1 diakon, 5 kleryków, 3 siostry zakonne, 1 lekarz, 2 pielęgniarki i 2 ratowników medycznych.

Najmłodszymi pielgrzymami są 4-miesięczy Wojtuś Smajdor, który dołączył do pielgrzymów 5. dnia, i 2-letnia Adela Pociecha, która wędrował dzielnie przez wszystkie 9 dni. Najstarsza jest 77-letnia Józefa Sikorska.
Dwóch pielgrzymów Stefan Olszak i Józef Piszczek na Jasną Górę szło po raz 34.

Grupa obejmuje parafie sądeckie: św. Kazimierza, Matki Bożej Bolesnej, Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Niepokalanej, Najświętszego Serca Pana Jezusa, Św. Rocha i Ducha Świętego oraz podsądeckie: Brzezną, Chomranice, Marcinkowice, Librantową, Wielogłowy, Świniarsko, Nawojową i Sienną.

Grupa 20 weszła na szczyt Jasnej Góry w żółtych jak promyki słońca koszulkach wyrażających gorące serca pełne zapału, aby iść i głosić Jezusa. Dodatkowo każdy pielgrzym wraz ze swoim bratem tworzy wspólnotę dwóch uczniów Jezusa, gotowych do głoszenia Ewangelii, czego symbolem są zielone stópki niesione na szyi przez każdą dwójkę osób w grupie. Mieli także białe chusty - symbol czystego serca oddanego Bogu wzorem swego patrona św. Kazimierza.

Grupa 21

Wejście grupy 21   Wejście grupy 21
Patronem grupy 21 jest bł. Karolina, której 30. rocznicę wyniesienia na ołtarze obchodzimy w tym roku. Jej przewodnikiem był ks. Sebastian Sójka. Pielgrzymowało w niej 6 księży, 2 kleryków, 2 siostry zakonne i 4 pielęgniarki.

Najmłodszym pielgrzymem był 13-miesięczny Gabriel Trzeciński, a najstarszym 77-letni Jan Wiecha. 35 raz w grupie pielgrzymowali Waldemar Dynowski i Janusz Maziarka.

Grupa organizowana jest przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Pielgrzymi pochodzą z dekantu radłowskiego, parafii Borzęcin Górny i Dolny oraz Tarnów-Krzyż.

Grupa jest międzynarodowa, ponieważ szli w niej pielgrzymi ze wspólnoty Cenacolo oraz z Ukrainy, Słowacji, Chorwacji, Meksyku, Austrii i Włoch. Grupa jest rozmodlona i rozśpiewana, chętnie uczy się nowych piosenek, nawet w językach obcych. Wspólnota Cenacolo wnosi do grupy bł. Karoliny wiele radości i entuzjazmu.

W tym roku pielgrzymi dla uczczenia 30. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny nieśli jej obrazki i codziennie modlili się o jej kanonizację.

Grupa 22

Wejście grupy 22   Wejście grupy 22
Wraz z grupą 22 na Jasną Górę weszło Centrum Medyczne tarnowskiej pielgrzymki, a także ratownicy i wolontariusze ze Stowarzyszenia "Malta" z ks. Andrzejem Faronem.

Patronem grupy 22 jest św. Małgorzata. Przewodził jej ks. Zbigniew Biernat. Pielgrzymowało w niej 3 księży, 3 kleryków i 3 pielęgniarki.

Najmłodszym uczestnikiem tej grupy była 3-letnia Ania Dziadoń, a najstarszym 79-letni Piotr Szczurek. 33 raz pielgrzymuje Czesława Borkowska.

Grupę tworzą pielgrzymi z nowosądeckich parafii: św. Małgorzaty, św. Jana Pawła II, św. Heleny, Matki Bożej Niepokalanej, oraz parafii Cieniawa, Kamionka Wielka, Królowa Górna, Łabowa, Maciejowa, Moglino, Mystków, Piątkowa, Bogusza.

Grupa 23

Wejście grupy 23   Wejście grupy 23
Grupie 23 patronuje św. Jan Kanty. Przewodnikiem był ks. ks. Andrzej Kędryna. Pielgrzymowało w niej 10 kapłanów, 2 diakonów, 3 kleryków, 3 lekarzy, 5 pielęgniarek i 5 osób z pomocy maltańskiej.

Najmłodszym pielgrzymem w grupie był 4-letni Maksymilian, a najstarszym 75-letnia Maria Mikosz. Najwięcej razy na Jasną Górę pielgrzymował Jerzy Styrna (34 razy).

Grupa 23 obejmuje 3 dekanaty: Stary Sącz, Piwniczna-Zdrój i Krynica-Zdrój.

Grupa 24

Wejście grupy 24   Wejście grupy 24
W tym roku grupa weszła na Jasna Górę w koszulkach z grafiką zawierającą hasło tegorocznej pielgrzymki oraz z wizerunkiem Chrystusa z obrazu Ecce Homo św. Brata Alberta.

Patronem grupy 24 jest św. Klemens. Przewodził jej o. Witold Baran CSsR. Pielgrzymowało w niej 6 księży, 2 diakonów, 6 kleryków, 4 siostry zakonne, lekarz, 4 pielęgniarki i 4 osoby z pomocy medycznej.

Najmłodszy pielgrzym to Dariusz Fudala (lat 2), a najstarszy to Maria Piertucha (78 lat). Najwięcej razy na Jasną Górę pielgrzymowali Tadeusz Poznański i Ludwika Fijor (30 razy).

Grupa zrzesza pielgrzymów z dekanatu tuchowskiego, ołpińskiego i ciężkowickiego.

Grupa 25

Wejście grupy 25   Wejście grupy 25
Grupie patronuje św. Just. Przewodnikiem był ks. Bogusław Tokarz. Pielgrzymowało w niej 7 księży, 1 kleryk, 2 siostry zakonne, 7 pielęgniarek i 3 osoby z pomocy maltańskiej.

Najmłodszym uczestnikiem pielgrzymki w tej grupie była 17-miesięczna Rita, a najstarszym Stanisław Pawłowski (78 lat). 35 raz na Jasną Górę pielgrzymowały Maria Dudek i Maria Dominik.

Grupa ta jest jedną z liczniejszych podczas PPT. Obejmuje parafie dekanatu Ujanowice oraz parafie Tęgoborze, Tabaszową, Trzetrzewinę i Niskową.

Grupa 26

Wejście grupy 26   Wejście grupy 26
Pielgrzymi tej grupy weszli na Jasną Górę w niebieskich koszulkach z nadrukiem nawiązującym do ważnych rocznic maryjnych. Na plecach koszulki widnieje róża, którą pielgrzymi ofiarują Maryi w 100. rocznicę objawień fatimskich i 300. rocznice koronacji Jasnogórskiej Pani.

Pielgrzymi nieśli także złotą 120-kilogramową koronę, która po poświęceniu na Jasnej Górze zwieńczy wieże kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Stróżach.

Patronem grupy 26 jest św. Katarzyna. Przewodził jej ks. Piotr Cichoń. Pielgrzymowało w niej 7 księży, 2 diakonów, 5 kleryków i 7 pielęgniarek.

Najmłodszy pielgrzym to 11-miesięczna Marta, a najstarszy 79-letni Jan Główczyk. Najwięcej razy na Jasną Górę pielgrzymował Jan Sędzik (34 razy).

Grupa obejmuje dwa dekanaty: Grybów i Bobowa.