Przełomem Dunajca i na Palenicy

Ewa Biedroń, bs

publikacja 20.09.2017 13:40

W diecezji tarnowskiej jest coraz większe zainteresowanie Różańcem do Granic.

Przełomem Dunajca i na Palenicy W święto Matki Bożej Różańcowej, czyli 7 października, na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, Polacy udadzą się na granice kraju, by wspólnie modlić się na Różańcu Beata Malec-Suwara / Foto Gość

Miliony Polaków staną na granicach Polski z różańcami w dłoniach. Tak będzie także w diecezji tarnowskiej. Już 7 października odbędzie się Różaniec Do Granic. Chętni do udziału powinni się już rejestrować.

– W święto Matki Bożej Różańcowej, czyli 7 października, na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, Polacy udadzą się na granice kraju, by wspólnie się modlić – mówi ks. Michał Dąbrówka, koordynator diecezjalny wydarzenia Różaniec Do Granic. – Idea tego wydarzenia jest taka, aby w tych trudnych czasach jakich żyjemy – wielu zagrożeń duchowych, z którymi zmagamy się jako naród, Europa czy cały świat – sięgnąć po różaniec, który zawsze był obroną w takich sytuacjach – dodaje dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

W dniu wydarzenia punkty modlitwy będą zlokalizowane wzdłuż całej granicy Polski, liczącej ponad 3,5 tys. km.

W diecezjach wyznaczono kościoły stacyjne, w których 7 października odbędzie się Msza Święta i adoracja Najświętszego Sakramentu dla osób, które będą modlić się tego dnia na granicach. To właśnie w kościołach stacyjnych, po Eucharystii, nastąpi rozesłanie do punktów modlitwy. W diecezji tarnowskiej kościołów stacyjnych jest kilkanaście m.in. w Szczawnicy, Sromowcach Niżnych, Piwnicznej – Zdrój, Miliku, Muszynie, Tyliczu i Wysowej – Zdrój.

W każdym kościele stacyjnym o godzinie 10.30 będzie konferencja wprowadzająca, a o 11.00 Msza św. Natomiast o 14.00 rozpocznie się odmawianie różańca w okolicach granic Polski.

W modlitwę włączą się także flisacy, którzy w Sromowcach Niżnych zabiorą na łodzie ok. 120 osób. Płynąc przełomem Dunajca, ludzie będą modlić się na różańcu i tak dotrą do Szczawnicy.

W kilku miejscach zaplanowano wyjście w góry. W Szczawnicy będzie można wyjechać kolejką na Palenicę i tam przejść szlakiem wzdłuż granicy.

Chętni mogą się zgłaszać poprzez stronę www.rozaniecdogranic.pl, jeśli wybierają się indywidualnie. Jeśli jest planowany wyjazd autokarem, to grupę rejestruje organizator wyjazdu i może to także zrobić w Wydziale Duszpasterstwa Ogólnego tarnowskiej kurii.

W związku z rosnącym zainteresowaniem inicjatywą w diecezji tarnowskiej dokonano niewielkich zmian w liście "kościołów stacyjnych". Dotyczy to Muszyny, w której kościołami stacyjnymi ustanowiono nie jeden, a dwa - kościół św. Józefa Oblubieńca NMP i kościół bł. M.T. Ledóchowskiej, oraz Powroźnika i Tylicza. Tu kościołami stacyjnymi będą świątynie parafialne.

Kościoły stacyjne w diecezji tarnowskiej (AKTUALIZACJA):

  • Sromowce Niżne – kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
  • Szczawnica – parafia św. Wojciecha BM
  • Jaworki (parafia Szlachtowa) – kościół św. Jana Chrzciciela
  • Kosarzyska – kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  • Piwniczna-Zdrój – kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
  • Wierchomla Wielka – kościół św. Michała Archanioła
  • Żegiestów – kościół św. Anny
  • Milik – kościół św. Męczenników Kosmy i Damiana
  • Muszyna – kościół bł. Teresy Ledóchowskiej i kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP
  • Leluchów – kościół Macierzyństwa NMP
  • Powroźnik – kościół parafialny pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła
  • Tylicz – kościół parafialny pw. Imienia Maryi
  • Wysowa-Zdrój – kościół Maryi Panny Wniebowziętej