Zawdzięczamy mu życie i elektryczność!

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 30.10.2017 14:14

Tarnów, jako pierwsze miasto w Polsce, rozpoczął uroczyste świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Dzeci ze szkoły katolickiej w Tarnowie modlą się za śp. burmistrza Tadeusza Tertila Dzeci ze szkoły katolickiej w Tarnowie modlą się za śp. burmistrza Tadeusza Tertila
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Zgodnie z uchwałą rady miejskiej 30 października jest obchodzony w Tarnowie jako święto miasta.

- Tarnów ma w swojej historii dwie ważne daty. Pierwsza to rok 1330, kiedy nastąpiła lokacja miasta, a druga data to noc z 30 na 31 października 1918 roku, kiedy to decyzją burmistrza Tadeusza Teritla i rady miejskiej oddano miasto do dyspozycji tworzącego się rządu w Warszawie, rozbrojono garnizon austriacki i w ten sposób ogłoszono niepodległość - mówi Ryszard Żądło, członek komitetu organizacyjnego Święta Miasta Tarnowa „Pierwsze niepodległe”. 

Posłuchaj Ryszarda Żądło:

Przed południem na starym cmentarzu w Tarnowie przy mogiłach legionistów i powstańców odbył się apel poległych. Wzięli w nim udział władze miasta, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, uczniowie tarnowskich szkół.

- Obchody roku jubileuszowego związanego z 100. rocznicą odzyskania niepodległości dopiero się zaczynają. W jej świętowanie włączyło się ponad 40 organizacji i stowarzyszeń, które przystąpiły do utworzenia społecznego komitetu obchodów w 2018 roku. Zainicjowaliśmy projekt „Pierwsi niepodlegli”. Zaprosiliśmy do jego realizacji osoby, organizacje, instytucje z Tarnowa, a także z innych miast, które mają październikowy epizod niepodległościowy. A są to Cieszyn, Rzeszów, Nowy Sącz, Nowy Targ, Zakopane, Kraków oczywiście, i Sanok. Chcemy wylansować prawdę historyczną, że w tym regionie, między Cieszynem a Sanokiem, Tarnów był pierwszym miastem niepodległym.

Chcemy też przypomnieć zapomnianych bohaterów tamtych wydarzeń, nazwiska ludzi, którzy mają piękną kartę w późniejszej historii Polski, bo nie musieli oddawać w 1918 roku życia, ale służyli ojczyźnie jako ludzie nauki, kultury, polityki.

W tych dniach ruszyła kampania promocyjna prezentująca 100 osób. Ukażą się 100 kart pocztowych, plakaty w szkołach, filmy i prezentacje multimedialne. Całość projektu zakończy film pełnometrażowy, który ukaże się w TVP Historia - mówi Piotr Dziża.

Po apelu poległych wszyscy złożyli kwiaty i znicze przy grobie twórcy tarnowskiej niepodległości burmistrza Tadeusza Tertila. Wśród uczestników spotkania były także dzieci z katolickiej szkoły im. bł. Karoliny Kózka z Tarnowa, mieszczącej się przy ul Warzywnej.

- Przyszliśmy uczcić pamięć legionistów i burmistrza Tadeusza Tertila. Zapaliliśmy znicz pamięci, złożyliśmy kwiaty. Była to dla nich lekcja patriotyzmu, ale i historii, bo dzieci poznały wcześniej postać burmistrza Tertila - mówi Dominika Gawlik. - Zawdzięczamy mu życie. I elektryczność! – mówią dzieciaki.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ z tarnowskiego cmentarza!

Msza św. w tarnowskiej katedrze   Msza św. w tarnowskiej katedrze
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
W intencji burmistrza Tertila, radnych miasta wszystkich kadencji została odprawiona Msza św. w tarnowskiej katedrze, której przewodniczył jej kustosz ks. prał. Adam Nita. - Miłość ojczyzny, patriotyzm powinien mieć kolor nieba i zapach konkretnej ziemi. Historia Tarnowa wpisuje się w dzieje Polski, czerpiąc hojnie z głębokiej tradycji chrześcijańskiej, której znakiem jest tarnowska katedra - mówił w homilii ks. Nita. Zachęcił, by hasło „Tarnów. Pierwsze niepodległe” wyrazić także w słowach „Tarnów. Miasto solidarne miłością”.

Posłuchaj kazania ks. prał. Nity:

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ z tarnowskiej katedry!

Po Mszy św. w sali ratusza odbyła się uroczysta sesja rady miasta i rady powiatu, podczas której wręczono Nagrodę im. Tertila absolwentom tarnowskich uczelni wyższych za wyróżniające się prace dotyczące miasta i regionu.

Po południu zaplanowano spacer z historią miasta w tle, a następnie piknik historyczny przy pałacyku strzeleckim. Więcej o święcie miasta przeczytacie TUTAJ!