Punkt odniesienia

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 03.11.2017 10:20

Po raz 12. w Dębicy odbyły się „Zaduszki z Janem Pawłem II”.

Punkt odniesienia Po spotkaniu część z uczestników poszła zapalić światło pod pomnikiem papieskim Grzegorz Brożek /Foto Gość

W 2005 roku, roku śmierci Jana Pawła II Dębica ufundowała papieżowi pomnik, który został poświęcony i odsłonięty w październiku.

- W Dzień Zaduszny spontanicznie ludzie zaczęli się gromadzić także pod pomnikiem. Pomodliliśmy się wspólnie, wspomnieli polskiego papieża, przypomnieli to, co do nas mówił, ale tak właśnie narodziła się tradycja - mówi ks. prałat Ryszard Piasecki, proboszcz par. pw. św. Jadwigi.

Co roku 2 listopada dębiczanie gromadzą się, by wspominać i - od paru lat - modlić się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Każdego roku inny jest temat przygotowanego z tej okazji programu. 2 listopada 2017 roku, z uwagi na rzęsiście padający deszcz spotkanie odbyło się nie jak zwykle przy pomniku, ale w kościele św. Jadwigi.

Młodzież z grupy działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury przygotowała interesujący program. Obszerne jego fragmenty zostały poświęcone refleksji Jana Pawła II na temat kultury, jej znaczeniu i roli. Po spotkaniu część z osób w nim uczestniczącym poszła ze zniczami pod pomnik papieża, aby tam zapalić światło, znak pamięci.

- Te nasze spotkania są formą pamięci o tej całej spuściźnie, jaką pozostawił nam Jan Paweł II. Są sposobem na utrwalenie i popularyzację papieskiego nauczania. Tych treści jest wiele, a zostają one utrwalone, bo to młodzież przygotowuje, znajdując zawsze dla papieskiego przesłania jakieś współczesne odniesienie. Dzięki temu, tej konfrontacji, ta nauka żyje, jest punktem odniesienia i refleksji - dodaje ks. Piasecki