Powód do wielkiej dumy

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 24.11.2017 23:00

Kościół parafialny w Szalowej został wpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę na listę Pomników Historii.

Powód do wielkiej dumy Tekst rozporządzenia nadającego kościołowi parafialnemu w Szalowej tytuł Pomnika Historii z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał proboszcz parafii ks. Mieczysław Górski PrintScreen z filmu z uroczystości udostępnionego na stronie prezydent.pl

Uroczystość wpisania przez Prezydenta RP 11 nowych obiektów na listę pomników odbyła się 23 listopada. Tekst rozporządzenia nadającego kościołowi parafialnemu w Szalowej tytuł Pomnika Historii z rąk A. Dudy odebrał proboszcz szalowskiej parafii ks. Mieczysław Górski.

Prezydent podczas swojego wystąpienia tłumaczył, jak istotne są obiekty na tej liście. – Są ważne dla budowania pewnego obrazu naszej pamięci historycznej, a także polskiej tradycji i kultury, a zatem rozwoju Rzeczypospolitej na przestrzeni 1050 lat jej istnienia – mówił prezydent Duda. – Są wielkim świadectwem naszej historii, tradycji, w wielu przypadkach rozwoju architektury światowej i są na pewno powodem do naszej wielkiej dumy – dodał.

Powód do wielkiej dumy   Kościół parafialny w Szalowej - Pomnik Historii Archiwum parafii w Szalowej Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w Szalowej jest jedną z najcenniejszych drewnianych świątyń na terenie Polski, a zarazem najbardziej charakterystycznym reprezentantem barokowych tendencji architektonicznych w polskich kościołach drewnianych XVIII w. Poziom wystroju kościoła stawia go wśród najcenniejszych zabytków epoki.

To zabytek, który zachował się od czasów budowy w prawie niezmienionej formie. Na cenne wyposażenie kościoła składa się ołtarz główny i 6 ołtarzy bocznych: drewniane, późnobarokowe, kolumnowe z dekoracją rokokową; jeden boczny z otoczonym kultem obrazem św. Jana z około 1640 roku; chrzcielnica z czarnego marmuru, ambona wraz z galeryjką kolatorską, XVII-wieczny obraz Veraicon pod belką tęczową, chór muzyczny, a nawet konfesjonały i ławki.

Piękne jest także otoczenie kościoła ogrodzone masywnym kamiennym murem, w którego obrębie stoją od północy – barokowa kaplica Miłosierdzia Bożego z 1739 roku oraz od południa – XIX-wieczna murowana arkadowa dzwonnica.

Powód do wielkiej dumy   Charakterystyczna rzeźba patrona kościoła św. Michała Archanioła, pogromcy szatana Archiwum parafii w Szalowej