Słowo jak miód

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 25.11.2017 15:00

W kolegiacie w Wojniczu ks. inf. Adam Kokoszka pobłogosławił 40 nowych lektorów dla 6 parafii dekanatu wojnickiego.

Słowo jak miód Po poświęceniu alb lektorzy ubrali strój liturgiczny i złożyli przyrzeczenia Grzegorz Brożek /Foto Gość

- Spośród 40 nowych lektorów 13 jest dla parafii w Wojniczu, a pozostali dla Wielkiej Wsi, Grabna, Olszyn, Łętowic i Bogumiłowic. Kurs trwał 2 miesiące. W jego trakcie kandydaci mieli wykłady biblijne, wykłady i ćwiczenia liturgiczne, ćwiczenia fonetyczne, nabożeństwa jako element formacji duchowej, którą także prowadziliśmy - mówi ks. Jarosław Gomułka, dekanalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, organizator kursu.

- Słowo Boże jest śladem na drogach naszego życia. Stąd posługa lektora ma niezwykle ważne znaczenie w liturgii Kościoła. Cieszymy się, że nowych 40 lektorów będzie z gorliwością czytać słowo Boże w świątyniach naszego dekanatu - mówi ks. Jan Gębarowski, dziekan.

Uroczystości przewodniczył ks. inf. Kokoszka, który poświęcił alby lektorskie i przyjął chłopców do posługi. - Jednym z naturalnych procesów w przyrodzie jest asymilacja, czyli przyswajanie. Człowiek przyswaja na przykład pokarm. Ale istnieje też asymilacja duchowa. W Księdze Ezechiela jest scena, w której na wezwanie Boga Ezechiel zjada zwój księgi Pisma, które ma przekazać Izraelitom. „Zjadłem go, a w ustach moich był słodki jak miód”, pisze. Bardzo wam życzę, abyście karmili się tym słowem, które macie przekazywać i abyście przekazywali go tak, aby słuchacze czuli jego nadprzyrodzony smak, tak różny od ludzkiego słowa, często wulgarnego, nieprzyjaznego, skażonego nienawiścią - mówił w homilii ks. Kokoszka.