Dziękuję, że jesteście i pamiętacie

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 09.12.2017 17:40

9 grudnia w niewielkiej Stróży prezydent Andrzej Duda zainaugurował obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dziękuję, że jesteście i pamiętacie Prezydent Andrzej Duda przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Stróży, gdzie w 1913 roku została powołana pierwsza w kraju Oficerska Szkoła Strzelecka. To w niej szkoliła się kadra oficerska dla przyszłych polskich formacji wojskowych. Beata Malec-Suwara / Foto Gość

– Inauguracja obchodów 100-lecia niepodległości przez warszawski IPN właśnie w Stróży to dla nas wyróżnienie, ale nie przypadkowe przecież. To tutaj w 1913 roku zorganizowana została pierwsza Oficerska Szkoła Związku Strzeleckiego pod dowództwem marszałka Piłsudskiego – przypomina wójt gminy Dobra Benedykt Węgrzyn.

Szkoła mieściła się w zabytkowym dworze, w którym dzisiaj znajduje się miejscowa podstawówka. Niewielka jak wieś. Uczęszcza do niej zaledwie 53 dzieci, licząc razem z przedszkolakami. Tym bardziej dzisiejsze wydarzenie z udziałem prezydenta RP to dla nich coś, co zapisze się w pamięci mieszkańców na długo.

Prezydent Andrzej Duda dziękował, że mógł do Stróży przyjechać, bo jak przypomniał, chciałby, żeby 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzone było nie tylko w Warszawie czy wielkich miastach, ale także małych miasteczkach i wsiach.

Jak się okazuje, i one mają swój historyczny kontekst w tym – jak go nazwał prezydent – "wielkim dziele odrodzenia, zmartwychwstania Polski". – Stróża ma dla 100-lecia odzyskania niepodległości wymiar szczególny, bo to tutaj, w tej wiosce, w tym budynku powstała w 1913 roku, a więc pięć lat przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę, jeszcze nawet przed rozpoczęciem I wojny światowej, Oficerska Szkoła Strzelecka Związku Walki Czynnej, szkoła, której komendantem był późniejszy marszałek Józef Piłsudski, szkoła, której dowódcą był Kazimierz Sosnkowski – mówił prezydent Andrzej Duda.

– Można powiedzieć, że stoimy przed budynkiem, który był kolebką odzyskania niepodległości – dodał.

Mówił o absolutnych legendarnych nazwiskach tych, którzy się w tej szkole uczyli, a później stanowili korpus oficerski Polskich Legionów, elitę polskiej armii broniącej nas przed bolszewicką nawałą. – Stąpali tutaj po tej ziemi, biegali po tych górach, codziennie odbywali ćwiczenia rano na stokach Łopnienia, Mogielicy, Ćwilina, chodzili pewnie na Jasień, wspinali się na Śnieżnicę. To jest historia tej ziemi, tak mocno wpisana w niepodległą Polskę – mówił prezydent Andrzej Duda, dziękując mieszkańcom za obecność i pamięć o tej historii.

Prezydent przypomniał także nazwiska miejscowych bohaterów niepodległości, którzy przechowali pamięć o tamtych wydarzeniach. W 1933 roku na budynku dworu, gdzie mieściła się szkoła, umieszczono specjalną tablicę pamiątkową. W czasach komuny tablicę kazano odkuć, potrzaskać i wrzucić do rzeki. Nie chciał się na to zgodzić ówczesny sołtys Stróży, ale nie udało mu się temu zapobiec. Z kolei pan Czesław Nowak wydobył ją z potoku i przechował u siebie w gospodarstwie, później pan Franciszek Dudzik oprawił ją, starając się przywrócić jej dawną świetność.

– To są także wasi bohaterowie, bohaterowie pamięci o tamtych wydarzeniach sprzed ponad 100 lat. Pamiętajcie o nich – apelował prezydent.

Zobacz i posłuchaj przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy:

Stróża 9.12.2017. Przemówienie prezydenta RP Andrzeja Dudy
Gość Tarnowski
Przed tablicą sprzed lat, która w 1989 roku wróciła na swe miejsce, prezydent Duda, a także m.in. minister edukacji narodowej Anna Zalewska, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Wojciech Kolarski oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, złożyli pamiątkowe wieńce.

W dzisiejszych uroczystościach w Stróży uczestniczył także biskup tarnowski Andrzej Jeż, który poświęcił nową tablicę upamiętniającą Pierwszą Oficerską Szkołę Związku Strzeleckiego, odsłoniętą przez prezydenta Dudę.

Biskup brał udział także w świętowanych tu 4 lata temu obchodach 100-lecia szkoły oficerskiej. – Jestem związany dodatkowo z tym miejscem, bo wywodzę się z Limanowszczyzny, dlatego cieszę się, że w tej małej miejscowości dokonało się tak wielkie wydarzenie, które jak rozwijająca się fala zaczęło oddziaływać później na całą Polskę, a także Europę – zauważa bp Andrzej Jeż.

9 grudnia w Stróży zainaugurowano także ogólnopolski program edukacyjny związany ze stuleciem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ponadto została zaprezentowana wystawa „Ojcowie Niepodległości”, przedstawiająca sześciu liderów walki o Polskę z 1918 r., która będzie prezentowana w Stróży do jutra. Ekspozycję przygotował szczeciński oddział IPN i będzie pokazywana w wielu miejscach w Polsce.

Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ Z WYDARZENIA.