Jedna z najdłużej kolędujących grup w Polsce

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 27.12.2017 15:20

Kolędnicy misyjni odwiedzają nasze domy. Są w diecezji tarnowskiej tacy, którzy to robią od 30 lat.

Jedna z najdłużej kolędujących grup w Polsce Kolędnicy misyjni z Nawojowej Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Nasi kolędnicy misyjni z Nawojowej są jedną z najdłużej kolędujących grup w Polsce. Tradycja kolędowania na rzecz misji została tam zapoczątkowana już 30 lat temu. Z tej racji przedstawiciele z Nawojowej wzięli udział w połowie grudnia w konferencji prasowej zorganizowanej przez Dyrekcję Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie.

Jedna z najdłużej kolędujących grup w Polsce   Kolędnicy misyjni z Nawojowej wzięli udział w połowie grudnia w konferencji prasowej zorganizowanej przez Dyrekcję Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie arch. Wydziału Misyjnego Długie tradycje kolędowania są też w Pustyni czy Pustkowie. Mocna grupa kolędników misyjnych działa m.in. w Iwkowej. To oni w imieniu ponad 20 tys. rzeszy kolędników diecezji tarnowskiej w 2014 roku na zaproszenie Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce kolędowali u abp. Celestino Migliore, ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Warszawie.

Jedna z najdłużej kolędujących grup w Polsce   Kolędnicy misyjni z Iwkowej w 2014 roku u abp. Celestino Migliore, ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Warszawie arch. Wydziału Misyjnego W tym roku kolędnicy misyjni są w niemal każdej parafii diecezji tarnowskiej. Hasło tegorocznego kolędowania w języku sango: „E gonda Nzapa e mu singila!” oznacza: „Tobie, Boże, dzięki, chwała!".

Jedna z najdłużej kolędujących grup w Polsce   Rozesłanie kolędników misyjnych w nowosądeckiej bazylice Janina Polakiewicz Będą do stycznia odwiedzać nasze domy, opowiadając w krótkiej inscenizacji o życiu swoich rówieśników na misjach, wręczą też kolędowe pamiątki. Ofiary, które uda się zebrać podczas kolędy misyjnej, zostaną przeznaczone na projekty związane z pracą misjonarzy wśród dzieci z Czadu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Republiki Konga, Brazylii, Boliwii oraz Syrii i Libanu w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

- I ściska za serce, bo to dzieci pomagają dzieciom. Bo uczą się rozumieć, że istnieje gdzieś inny, smutniejszy świat, świat innych wartości, gdzie nie walczy się o tablet, lecz o… życie. Gdzie serca zranione strachem marzą o przetrwaniu, a wystraszone oczy nie zadają żadnych pytań, tylko spoglądają w naszą stronę. Co zobaczą? To zależy od nas samych - zauważa pani Małgorzata Miczulska z parafii bł. M.T. Ledóchowskiej w Muszynie-Folwarku, gdzie i w tym roku wierna grupa dzieci i młodzieży wyruszyła z kolędą misyjną do nadpopradzkich domów.

Zdjęcia z Muszyny zamieściliśmy TUTAJ.

Jedna z najdłużej kolędujących grup w Polsce   Rozesłanie kolędników misyjnych w parafii Tymbark odbyło się z udziałem ks. Tomasza Atłasa, dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, który pochodzi z tymbarskiej parafii IWS /tymbark.in 13 stycznia 2018 r. w parafii pw. św. Mikołaja w Tylmanowej odbędzie się XX Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych. Rozpocznie się ono o godz. 10 animacją misyjną wszystkich uczestników. Zgłoszone wcześniej grupy wezmą udział w konkursie pt. „Spieszmy do Betlejem”.

Eucharystii będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Przed jej rozpoczęciem jedna z grup zakolęduje biskupowi. Wydział Misyjny Diecezji Tarnowskiej zaprasza wszystkich kolędników do udziału w tym spotkaniu.

Dzieci biorące udział w spotkaniu kolędników w Tylmanowej należy zgłaszać do Wydziału Misyjnego do 8 stycznia.