„Maleńkiemu Jezusowi” kolęda

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 27.01.2018 15:00

Ludzie w Pasierbcu mają potrzebę wyjść z domu, spotkać się, pobyć ze sobą, ale także wziąć udział w czymś, co buduje lokalną wspólnotę.

„Maleńkiemu Jezusowi” kolęda Jury pasierbieckiego festiwalu Grzegorz Brożek /Foto Gość

W Pasierbcu odbyły się 27 stycznia przesłuchania I Festiwalu Kolędowego „Maleńkiemu Jezusowi”. Zgłosiło się do udziału w nim ponad 50 wykonawców, zespołów i solistów, z Pasierbca, ale także m.in. Ujanowic, Nowego Sącza i Czarnego Dunajca na Podhalu. 

Przesłuchania odbyły się w hali sportowej miejscowej Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta. Sali niezwykle efektownie wystrojonej i przygotowanej, zarówno do przesłuchań (ładne podium, widownia), jak i swobodnego spotkania ludzi (stoliki w tyle sali). 

- Kiedy przyszedłem do parafii, zobaczyłem, że ludzie mają dużą potrzebę spotykania się. To widać. Wczoraj w tej wielkiej sali mieliśmy „Dzień Babci i Dzień Dziadka”. Wypełniła się całkowicie. Wcześniej był tu koncert charytatywny, i też cieszył się wielką frekwencją. To jest wynikiem tego, że ludzie chcą pomagać, ale też po prostu lubią się spotykać, lubą budować wspólnotę – mówi ks. Bogdan Stelmach, proboszcz i kustosz pasierbieckiego sanktuarium.

Z tej potrzeby też wynikł pomysł na festiwal kolędowy. – Jeżeli w domach się śpiewa, to bardzo dobrze, ale poza rodzinami nie mamy okazji kolędować wspólnie, większą grupą, no może poza liturgią w kościele. A ludzie tego potrzebują – dodaje ks. Bogdan. – Chodzi też o to, żeby zaśpiewać, zakolędować Jezusowi, razem uwielbić Boga – dodaje. Koncert finałowy odbędzie się w niedzielę o godz. 14, także na hali szkolnej.

- Taka jest funkcja naszej szkoły, że jest placówką środowiskową, która integruje mieszkańców, jest miejscem spotkań. Społeczność lokalna, głównie parafialna, ale nie tylko, tu właśnie się gromadzi. Szczególnie, że ludzie chcą się spotykać. Przychodzą wszyscy: dzieci, młodzież, rodzice, dziadkowie. Wielu z potrzeby serca, potrzeby relacji z innymi, wielu dlatego, że przy różnych okazjach występują dzieci, a dzieci mamy zdolne, toteż bardzo przyjemnie jest ich słuchać czy oglądać – opowiada Rozalia Kuchta, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pasiebcu.