Oby dzwoniły na wieki

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 28.01.2018 15:00

W grybowskim sanktuarium bp Leszek Leszkiewicz poświęcił trzy nowe dzwony. Będzie ich w sumie sześć. Nie będą mieszkańcom przeszkadzać?

Oby dzwoniły na wieki Uroczystość poświęcenia dzwonów w grybowskim sanktuarium Beata Malec-Suwara /Foto Gość

- Jest to już w pewnym sensie czwarty komplet dzwonów, jakie w ciągu 100 lat w parafii się pojawiły - wyjaśnia ks. prał. Ryszard Sorota, grybowski proboszcz.

Pierwsze zostały przeniesione ze starego kościoła, ale zarekwirowali je Austriacy. Potem wykonano drugie, bardzo ładne i duże. Największy ważył 2,5 tony. Poświęcono je w 1925 roku. Dzwony te przetrwały II wojnę światową, choć Grybów w tym czasie został bardzo zniszczony. Miasto w 70 proc. legło w gruzach, łącznie z najważniejszymi mostami. Ucierpiał też kościół, zniszczeniu uległy także dwa dzwony. Trzeci popękał w czasie pożaru, jaki strawił dach kościoła w czasie jego odbudowy po wojnie. Do roku 1966 kościół nie miał dzwonów za wyjątkiem dwóch małych - na sygnaturce i przy kaplicy Męki Pańskiej.

W 1966 roku ówczesny proboszcz ks. Adam Kazimierczyk zdecydował się przelać stare dzwony i zrobić z nich trzy mniejsze. Największy z nich waży 120 kg, pozostałe stosownie mniej. Ich imiona to Katarzyna i Bernardyn, czyli patronowie bardzo zrośnięci z parafią. Święta Katarzyna Aleksandryjska to patronka bazyliki, a św. Bernardyn - kościoła, który tu istniał ponad 400 lat i został spalony na końcu wojny. Trzeci dzwon to Karol. - Domyślamy się, że jego imię miało związek z bp. Pękalą, który być może był jego fundatorem, a może z innych powodów, w każdym razie stąd pochodził - tłumaczy ks. Ryszard Sorota.

Wszystkie trzy dzwony służą parafii do dzisiaj. Trzy lata temu były remontowane i zaopatrzone w nowe serca i mechanizm napędzający.

- Kiedy nasz kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej w 2012 roku, w mojej głowie zrodziła się myśl, żeby tych dzwonów było więcej. Stąd dzisiaj poświęcenie trzech nowych, komplementarnych melodyjnie do tych, które mamy. Zestrojone będą mogły wygrywać proste melodie w różnorodnych konfiguracjach - mówi grybowski proboszcz.

Największy dzwon waży 800 kg i nazywa się Matka Boża Przedziwna, bo to Jej kult w sanktuarium jest odbierany. Na dzwonie wyryto napis: "Wydzwaniam hymn wdzięczności za podniesienie sanktuarium grybowskiego do godności bazyliki mniejszej".

Drugi dzwon waży 400 kg i ma na imię Jan Paweł II, a jego hasło to "Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja, pokój Tobie". Wydzwania hymn wdzięczności za 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzeci dzwon o wadze 150 kg ma na imię Ryszard i jego hasło to "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię". Wydzwania hymn wdzięczności za wszystkie dzieła materialne i rozwój duchowy grybowskiej parafii.

Wszystkie zmieszczą się na wieży kościelnej. Wieża ta bowiem ma ponad 70 m wysokości i jak twierdzi ks. prał. Ryszard Sorota, jest to piąta co do wysokości wieża kościelna w Polsce, a najwyższa w diecezji tarnowskiej. Jej konstrukcja też jest solidna, bo kiedyś komplet dzwonów, jakie "uniosła", ważył blisko 5 ton, teraz sześć dzwonów nie ma tyle.

Odnowiono także dzwon znajdujący się przy kaplicy Męki Pańskiej, a także uruchomiony zostanie dzwon przy sygnaturce. Wszystkie razem będą dzwonić tylko w czasie najważniejszych uroczystości. Sześć z kościelnej wieży po raz pierwszy zabrzmi podczas rezurekcji.

28 stycznia dzwony poświęcił bp Leszek Leszkiewicz przy licznej obecności miejscowych parafian.

- Dzisiaj w Europie w wielu miejscach dzwony zamilkły, są sprzedawane, bo mieszkańcy niepraktykujący wiary uznają, że dzwony nie są im już potrzebne - mówił dziś w Grybowie biskup, zauważając, że i w Polsce są miejsca, gdzie dzwony zaczynają przeszkadzać.

- Jak myślicie, jak długo dzwony w Grybowie nie będą przeszkadzać? Potraficie sobie wyobrazić taką sytuację, że kiedyś w Grybowie pojawią się głosy ludzi, którzy będą uważali, że dzwony muszą zamilknąć? - pytał bp Leszek grybowskich parafian.

Mówił o tym, co uczynić, żeby tak się nie stało, wskazując na troskę o przekaz wiary, codzienną modlitwę, dobrą spowiedź, życie w łasce uświęcającej. - Jeśli pozwolimy, by grzech w nas zamieszkał, to zapomnimy o Panu Bogu i wcześniej czy później głos dzwonów będzie nam przeszkadzał - mówił.

- Nie bądźcie głusi i obojętni na głos dzwonów - zachęcał, tłumacząc, że dzwony rozbrzmiewające z wieży kościelnej są znakiem obecności Boga pośród nas.

Biskup gratulował parafianom także pięknego wnętrza kościoła. - Dbajcie również o wasze wnętrza i dusze, by były piękniejsze niż ta bazylika - zachęcał.