Namaluję ci wzór

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 31.01.2018 12:20

Rozstrzygnięto - zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców i Katolicką Szkołę Podstawową w Tarnowie - konkurs maryjny.

Namaluję ci wzór Laureaci konkursu literackiego i ich opiekunowie Grzegorz Brożek /Foto Gość

Konkurs ogłoszono w związku z maryjnymi rocznicami przypadającymi w 2017 roku: 300-leciem koronacji obrazu MB Częstochowskiej i 100-leciem objawień w Fatimie. – Chodzi o głębsze poznanie i uwielbienie Matki Bożej; uwrażliwienie dzieci i młodzieży na przestrzenie religijne, artystyczne, etyczne oraz humanistyczne, a także pobudzenie do poszukiwań własnych środków wyrazu w przekazie artystycznym – mówi Danuta Ciszek, prezes tarnowskiego oddziału KSW.

Na konkursy w kategoriach plastycznej i literackiej napłynęło w sumie prawie 250 prac od przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. – To jest pierwsze duża liczba. Można mówić o tym, że konkurs cieszył się niemałym zainteresowaniem. Po drugie jury podkreśla, że poziom prac, choć zróżnicowany, to jednak dość wysoki. Ważne jest, co widać, że uczniowie mieli wsparcie w swoich opiekunach w placówkach, rodzicach w domach, bo temat nie był prosty. Równie ważne i istotne na przyszłość jest i to, że mimo artystycznej pieczy opiekunów jednak dzieci miały dużą swobodę, możliwość kreacji. To ważne, bo aby się rozwijały musimy dzieciom dawać przestrzeń aktywności – mówi Katarzyna Duraj, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Tarnowie, współorganizator konkursu.

Nagrody i wyróżnienia wręczono laureatom i ich opiekunom 31 stycznia w Sali Lustrzanej w Tarnowie.

– Wartość konkursu widzę w tym, że skłonił dzieci i młodzież, z opiekunami, do refleksji. W czym możemy Matkę Bożą naśladować? Czy zostawiła nam jakiś wzór zachowań, postaw? Czy jest na tyle uniwersalny, że dla każdego? I czy warto naśladować? Refleksja taka sprzyja budowaniu świadomości życia i wartości, którymi się kierujemy – mówi Małgorzata Bem-Bełzowska, prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Educatio et Sapientia”.