Z tarnowskich Mościc na cały świat

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 09.04.2018 21:48

Tu powstały pierwsze koła koronkowe. Dziś istnieją już we Włoszech, Anglii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie, Norwegii, Litwie...

Z tarnowskich Mościc na cały świat Siostra Marietta Kruszewska ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego w Niedzielę Miłosierdzia w kościele w Tarnowie-Mościcach mówiła o tym, jak idea kół koronkowych, które tu powstały jako pierwsze, rozsiała się po świecie Joanna Sadowska

Był 2012 rok, kiedy s. Marietta Kruszewska ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, pracująca w mościckiej parafii, wpadła na pomysł "kół koronkowych", a raczej - jak mówi sama - gotowa myśl o tym, na jakiej zasadzie koła powinny funkcjonować i jak się nazywać, spadła jej z nieba.

W Mościcach wśród gimnazjalistów, których uczyła, powstało pierwsze koło. Potem idei ulegli dorośli, a także dzieci. Dziś tylko w tej jednej parafii funkcjonuje 52 koła koronkowe: 31 - dziecięcych, 17 - dla dorosłych i 4, które tworzą ludzie młodzi.

Podczas peregrynacji obrazu "Jezu ufam Tobie" oraz relikwii św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II idea kół koronkowych dotarła do każdej parafii diecezji tarnowskiej, gdzie także zaczęły powstawać. Dziś prężnym ośrodkiem jest też m.in. Limanowa, gdzie istnieje 35 kół, które tworzą dorośli i młodzież.

Koła koronkowe w zaledwie tych 5 lat powstały również zagranicą, m.in. we Włoszech, Anglii, Kanadzie, USA, na Ukrainie, Litwie czy w Norwegii. - Do końca nie wiadomo, gdzie jeszcze i ile tych kół wszystkich jest. Czasem o tym, że gdzieś istnieją, dowiaduję się z internetu lub kiedy ktoś zadzwoni - przyznaje s. Marietta, która myśli i o tym, by zorganizować swego rodzaju diecezjalny zjazd członków kół koronkowych.

Z tarnowskich Mościc na cały świat   Członkowie dziecięcych kół koronkowych z tarnowskich Mościc wraz z s. Mariettą w Niedzielę Miłosierdzia Joanna Sadowska Koła koronkowe tworzą grupy 9 osób, które codziennie modlą się Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz odmawiają jeden dzień z dziewięciodniowej nowenny do Miłosierdzia Bożego. Członkowie koła spotykają się zwykle co miesiąc i wymieniają się dniami nowenny. Zasada jest podobna jak do tej w różach różańcowych. Wersja dziecięca funkcjonuje wedle uproszczonych reguł i koła tworzą pięcioosobowe grupy dzieci.

Statut istnienia kół zatwierdził biskup tarnowski. Powstał także specjalny modlitewnik, który oprócz polskiej wersji, ma także rosyjską, angielską, ukraińską, litewską i niemiecką. Niebawem ukaże się także po włosku i francusku.

Więcej na temat kół koronkowych i sposobie ich funkcjonowania przeczytasz TUTAJ.